Okul Sevgisi: Okulumu Çok Özledim

Okul Sevgisi Konulu Kompozisyon

İnsan hayatında doğulan yerler, yaşanılan yerler ve gezilen yerler vardır. Zaman ve mekanın birlikteliği insan hayatının merkezidir. Bu uyum içerisinde ev, işyeri ve okul yaşamı zorunludur. Okul öncesi yani 5-6 yaşlarından başlayıp 20’li yaşlara hatta daha ileriki yaşlara kadar devam eden okul hayatı çok önemlidir. Okul döneminde sadece bilgi öğrennilmez. Arkadaşlıklar kurulur, insan ilişkileri öğrenilir ve yaşanır. Okul sıralarında başlayan arkadaşlıklar ölünceye kadar devam eder. Bu durumu kısaca okul sevgisi olarak ifade edebiliriz.
Geçmiş, şimdiki ve gelecek zaman için okul yaşantısı en canlı dönemdir. Bu canlılığı koruyan arkadaşlıklar, öğrenme süreçleri, sevinçler, hüzünler sınav kaygıları bir zaman sonra hayatın en kalıcı unsurları olacaktır. Okul sıralarında, koridorlarda, bahçede geçen her an silinmez izler bırakacak kadar önemli olacaktır. Sağlıklı okul yaşantıları olan kişilerin sosyal yönden başarılı oldukları, kendilerini toplum içinde bilinçli ve güvenli olarak ifade ettikleri, çevresiyle olumlu ilişkiler geliştikleri gözlenmiştir. Kendiyle barışık, topluma saygılı, kurallara uyan bireyler elbette ki bir ülke için çok büyük şanstır.

Okul Sevgisi: Okulumu Çok Özledim
Okul Sevgisi

Eğitim hayatımız boyunca okul sevgisini kalıcı yapan pek çok durum yaşanır.Bunlar kişisel, sosyal ve mesleki gelişim açısından ele alınabilirr. Öğretmenlerin rehberliğinde, okul arkadaşlarının katılımıyla dinamik bir süreç sonunda elde edilen mesleki yönleniş çok sağlıklıdır. Kendini yeterince tanıyan birey, okul sonrası hayatına daha iyi hazırlanır. Okul öncesi dönemden başlayıp, üniversite eğitimiyle tamamlanan okul hayatı böylece bireyin yaşamda lazım gelecek olan kazanımlarının kaynağı konumundadır. Tüm bunların gerçek olabilmesi için okul sevgisi şarttır. Üzülerek belirtmek gerekir ki okulu sevmeyen, bir türlü sevemeyen kişi gelecek yaşantsında önemli zorluklarla baş başa kalacaktır.
Kaynak:  https://www.bilgidemeti.com/okul-sevgisi-okulumu-cok-ozledim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir