Okulların Açılış Tarihi Değişti mi? Okullar Ne Zaman Açılacak?

Normalleşme süreci başladı. Kamu işyerlerinde 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren normal mesai uygulanacak. Bu açıklama, öğrenci velilerini heyecanlandırdı. Okulların açılış tarihi değişti algısı oluşsa da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla gerçe anlaşıldı. Bilindiği gibi Covid 10 salgını nedeniyle, EBA üzerinden uzaktan eğitim yöntemiyle devam eden eğitim faaliyetleri devam ediyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre resmi okullarda değişen bir durum olmayacak. Uzaktan Eğitim 19 Haziran Cuma gününe kadar sürecek. Bu arada sınıfta kalma olmayacak. Öğrencilere Birinci dönem aldıkları notların aynısı verilecek.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

Okulların açılış tarihi, salgının seyrinin azalması ya da tamamen bitmesi durumunda normal seyrine uygun olarak 14 Eylül Pazartesi günü açılacak. Salgın bitmez ya da 2. dalga söz konusu olursa Bilim Kurulu’nun önerilerine göre çözümler geliştirilecek. Öte yandan uzmanlara göre bu dönem hem öğrenciler hem de öğretmenler açsından kayıp bir dönem oldu. Uzaktan eğitimin, hiç bir zaman genel eğitimin yerini doldurmasının beklenemeyeceği vurgusunu yapan uzmanlara göre, öğretmenler de virüsün yaratttığı ruhsal tahribattan en çok etkilenen meslek gruplarından. Kalabalık sınıflardan oluşan okullarda görev yapan öğretmenler ise tedirginlik yaşıyor.
Okulların salgının tamamen kontrol eidlmeden açılması halinde en büyük risk gruplarından biri de Özel Eğitim okulunda görev yapan öğretmen ve hizmetliler. Bu okullarımızda özellikle sosyal mesafe ve maske kullanımı konusunda ciddi sorunlar yaşanması kuvvetle muhtemel.  Görme engelli öğrenciler ise bu durumda daha fazla dezavantajlı olacak. Ayrıca okul servisleri, okul yemakhaneleri ve oyun alanlarında aynı sorunlar bir kat daha fazla hissedilecektir.

Hem genel eğitim hem de özel eğitimde sosyal mesafe, maske kullanımı ve temizlik kurallarına tümüyle uymak oldukça güç. Ayrıca kullan at türü maske ve eldivenlerin ailelere oluşturacağı maliyet ise düşündürücü. Yine çoğu devlet okullarında sınıf mevcutlarının yarı yarıya azaltılması bile yeterli olmayabilir.
Anlaşılan o ki Covid-19 tipi Corona virüsü için aşı bulunması, tedavi edici ilaç geliştirilmesi ya da virsüsn kendiliğinden değişime uğrayarak, öldürücü özelliğini yitirmesi en hayırlısı olacak. Aşı konusunda çelişkili ve farklı açıklamalar gelmeye devam ederken, “okullar ne zaman açılacak sorusu” için verilecek kesin cevabın ise gelişmelere göre netleşeceği anlaşılıyor.
BilgiDemeti

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir