OKULUM TEMİZ BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR?

Okulum Temiz Belgesi, MEB ve TSE tarafından imzalanan protokollle yürürlüğe girmiştir. Amacı da okulların sağlıklı ve güvenli eğitime uygunuluğunu tescil etmektir. Bu belgeyi almanın şartı Okulum Temiz standartlarına tam uygunluktur.  Okulum Temiz belgesine hazırlık, planlama, uygulama, kontroller ve önlemlerden oluşan yaklaşım idealdir. Okulm Temiz standardının amaçlarını anlatan klavuzu iyi okuyunuz. Başka belgelendirmeler varsa, bunları hazırlık aşamasına  dahil ediniz. Tüm kalite standartlarında olduğu gibi okul veya kurumun kendi özgün şartları mutlaka dikkate alınmalıdır.
Öncelikle MEB Merkez İSG tarafından dağıtımı yapılan klavuz incelenmelidir. Böylece temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olur. Verilen yol haritası ve örnek form, belge, klavuz, plan vb gibi dokümanların kurum gerçeklerine uyarlayınız. Kurumunuz için doğal olarak gereken iyileştirmelerin yapılması yeterlidir. Görevlendirmeler resmi olarak yapılmalıdır. Görev dağılımı iyi planlanmalı ve kurumun fiziki ve çalışan bilgileri hazırlanmalıdır. Tüm bölümlere mutlaka gerektiği kadar talimatlar ve afişler asılmalıdır. Olağanüstü bir gelişme olan Kovid-19 nedeniyle Risk Değerlendirme Raporu güncellenmelidir. Pandemiyle ilgili riskleri belirleyiniz ve forma dahil ediniz.
Risk Değerlendirme güncellemeleri kurum Mebbis’indeki İSG modülünden kolayca yapılabilir. Ayrıca başta Risk Değerlendirme ekipleri olmak üzere mevzuat gereği kurulması gereken  ekipler güncel olmalıdır. Özellikle Acil Durum Planlarındaki ekip üyelerinin doğruluğu ve güncelliği önemlidir.
Klavuzda belirtilen belgelendirme standartlarına uygun olduğunuza (Risk Değerlendirme, talimatlar, planlar,  afişler vb ) eminseniz başvuruyu yapınız. Okulum Temiz belgesi başvuru sürecinde olduğu gibi belgeye sahip olunduğunda da tahahüt edilen çalışmalar ve uygulamalar titizlikle yerine getirilmeye devam ettirilmelidir.
İSG ile ilgili uzmanlık gerektiren konularda ilçe MEM’ler bünyelerinde yer alan İSG Büro’dan yardım alabilirsiniz. Çünkü İSG Büro yöneticisi aynı zamanda İş Güvenliği uzmanıdır. Dolayısıyla gereken teknik desteği ve rehberliği sağlayacaktır.
Bu belgeyi alan okulun, sağlık ve güvenlik açısından uygun bir kurum olduğunun tescil edileceği unutulmamalıdır.
bilgidemeti.com/okulum-temiz-belgesi-nedir-nasil-alinir

Yorum Yazın