Önbelleğe Alınmış Sayfalar Sorunsa

ÖNBELLEĞE ALINMIŞ SAYFALAR SORUNLUYSA
Wordpress, Joomla gibi hazır ve açık kaynak CMS, blog vb. Php web yazılımlarını kullananları zaman zaman lamerler rahatsız eder. Öyle ki kapıyı zaman zaman açıkta unutan webmasterlerin aklına çamurlu ayaklarıyla evi talan eden hırsızlar bazen gelmeyebilir. Bu lamer veya hack meraklısı tipler başarıdan yoksun ve sanıldığının tersine zeka kapasiteleri çok düşük insanlardır. Zeki olamazlar çünkü,  yaptıkları şeyin adi bir hırsızlık olduğunun çoğunlukla farkına varamazlar. Zeki olamazlar çünkü ne adına olursa olsun, amaç ne olursa olsun açık kapıdan içeri girmenin veya kapalı kapıyı kırıp içeriye dalmanın suç olduğunu düşünemezler. Bu sitelerde insanların erişimlerini engelleyip bilgiye ulaşma özgürlüğünü de engellediklerini zaman zaman yasalar önünde hesap vererek öğrenirler.
 Onlar belasını eninde sonunda bulur ama bin bir zahmet ve emek verdiği sitesindeki zararı telafi etmeye çalışan web yöneticileri de bir hayli sorunla karşılaşır. Web yöneticilerine buradan önerim, böyle basit saldırılar da olsa hacking denilen adi hırsızlığın, yasal takibi için sitelerindeki izleri avukatlar kanalıyla sabitleştirdikten sonra gereken düzenleme işine girsinler. Konumuz hacking ya da güvenlik değil, adi hırsızlıktan dolayı sonraki evi ve odayı yeniden düzeltme işlemi.
Böyle istenmeyen durumlardan sonra google tarafından ön belleğe alınmış görüntüler sorun ve prestij kayıbı anlamına gelir. Google’ye durumu bildirmek ve bir an önce bu istenmeyen önbellek görüntülerinden kurtulmak gereklidir. Bunun çözümü ise aşağıda, Google tarafından duyurulan çözümdür.
Google, taradığı sayfaların otomatik olarak “anlık görüntüsünü” alır ve bu görüntüyü arşive ekler. Bu “önbelleğe alınmış” sürüm, orijinal sayfanın kullanılamaması (sayfanın web sunucusunun geçici olarak devre dışı kalması) durumunda kullanıcılarınızın web sayfasını görebilmesini sağlar. Önbelleğe alınmış sayfa kullanıcılara Google’ın sayfayı en son taradığı zamanki gibi görünür ve bunun önbellekteki sürüm olduğunu belirtmek için sayfanın başında bir mesaj gösteririz. Kullanıcılar arama sonuçları sayfasındaki “Önbellek” bağlantısını tıklayarak önbellekteki sürüme erişebilirler.
Başlamadan önce, aşağıdakilerden birini yapmalısınız:
* Bir sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü güncellemek için sayfanın içeriğini değiştirin. Google, daha sonra sayfayı taradığında önbelleğe alınmış sürümü güncelleriz.
* Bir sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü Google dizininden kaldırtmak ve Google’ın sayfayı daha sonra önbelleğe almasını önlemek için bu sayfaya arşivlenmemiş bir meta etiket ekleyin. Bu siteyi daha sonra taradığımızda, bu etiketi görür ve sayfayı kaldırırız.

Bu işlem tamamlandığında, Google sayfanın yeni sürümünü tarayana ve önbelleğe alana kadar, önbelleğe alınmış eski içeriğin kaldırılması için acil bir istekte bulunmak üzere Web Yöneticisi Araçları’ndaki URL kaldırma aracını kullanabilirsiniz.
Tüm arama motorlarının siteniz için “Önbellek” bağlantısını göstermesini engellemek üzere sayfanızın kısmına şu etiketi yerleştirin:
Yalnızca Google tarafından görüntülenmesini önlemek için aşağıdaki etiketi kullanın:
Not: Arşive alınmamış bir meta etiketinin kullanılması durumunda sayfanın yalnızca “Önbellek” bağlantısı kaldırılır. Google, sayfayı dizine eklemeye ve bir parça göstermeye devam eder.

1 thought on “Önbelleğe Alınmış Sayfalar Sorunsa”

  1. Arkadaş resim süslemeden resim yaptım fakat bunları bilgisayarımdan silemiyorum resim süslemeyi açtıgımda karşımda o resimler var nasıl silecem bunları?

Yorumlar kapalı.