ORMANCILIK

Ormancılık günümüzde çok çeşitli alanlarda büyük rol oynuyor. Bir çok alanda kullanılan tahta ormanlardan elde edliyor. Acaba ormanlara gereken önemi veriyormuyuz ? Bu tür konularda bu soruyu kendime sorarım, bugün ege de olsun gerek akdenizde olsun orman yangınlarının önüne geçilemiyor. Çünkü insanoğlu bir şeyin değerini kaybettikten sonra anlıyor.
Her bireyin doğada yaşadığı süre içinde ne kadar doğadan faydalanıyorsa o kadar doğaya elinden geldiği kadarıyla iyi bakmalıdır bunu yapmak zorundadır çünkü doğa hepimizin evidir. Hiç bir birey kendi evine zarar gelmesini istemez onun için doğaya zarar vermemeliyiz. Her neyse bu konuya nereden geldim bilmiyorum ama yine de doğa için daha iyi neler yapabilirizin çabası içinde olunmalı. Şimdi gel gelelim ormancılık neymiş ne değilmiş onu öğrenelim saygılarımla bilgin…

ORMANCILIK
Mobilya, kağıt, gemi inşaatı gbi sayısız üretim alanlarında hammadde olarak kullanılan tahta, ormanlardan elde edilir. Ormanlar sel ve erozyon tehlikesini azaltıp, su kaynaklarının korunmasına yardım ederler. Geniş ormanlarda, topreğın üstündeki erimiş kar ve yağmur sularını emen pek çok alan vardır. Bu sular toprak tarafından emilmediğinde bir yerde birikerek büyük su taşkınlarına ve toprağın aşınmasına sebep olur. Ormanı korumaya “ormancılık” denir ve yüzlerce yıldır pek çok ülkede yapılır. Örneğin, 400 yıl önce İngiltere’de ağaçların kesilmesiyle ilgili bir yasa çıkarıldı ve 18. yüzyılda da ormanları genişletmek amacıyla dünyanın çeşitli bölgelerinden çok sayıda fidan alınarak İngiltere’ye getirildi. Ormancılıkta en önemli nokta, ağaçların zamanında kesilip yerine yeni fidanların ekilmesidir. Yoksa yaşlı ve çürümek üzere olan ağaçlar genç ağaçların gerek duyduğu alanı kaplayıp onların gelişmesini engeller. Yeni yetişecek ağaçların iyi kaliteden olması ve sağlıklı gelişmesi için bu iş büyük bir özen ve bilgi gerektirir. Bu nedenle günümüzde ormancılık üniversitelerde öğretilen bir bilimdir.

Yorum Yazın