Örümcek Ağının Özelliği Nedir ?

Örümcek Ağının Özelliği Nedir ?
Örümcekler doğadaki inanılmaz canlılardan biridir. Benim oldukça ilgimi çeken bu canlılar inanılmaz bir mimardırlar. Bu canlılar mükemmel bir mimar olmalarının yanı sıra iyi birer avcıdırlar. Bu yazımızda örümceklere değinmek istedik umarız beğinirsiniz.
Bilgidemeti…

Örümcek Ağının Özelliği Nedir
Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz canlılardır. Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku ne kadar çekilirse çekilsin orijinal durumuna dönecek kadar esnektir.
Örümcek ağları kendine yüksek hızla çarpan nesneleri yırtılmadan esneyerek frenler. Tekrar gerisin geriye yaylanmadığından nesne ters yöne fırlamaz, yapışır kalır. Örümcek ağının esneme kapasitesi bugün yapay olarak üretilmiş en iyi telin neredeyse dört katıdır.

Bu maddeyi yapay olarak elde etmeyi hala başaramayan bilim insanlarının örümcek çiftliği kurup, örümcekleri sağarak, ipliklerini aldıklarını biliyormuydunuz? Yaklaşık 2.5 santimetre boyundaki bu örümceklerden günde örümcek başına 320 metre (yaklaşık 3-5 gram) iplik elde ediliyor. Elde edilen bu iplikler savunma sanayinde kurşun geçirmez yelek yapımında kullanılıyor.
Dünyada 34 bin örümcek cinsi tespit edilmiştir. Yani her cins örümcek farklı özellik taşır. Örümceklerin hepsinde zehir bezleri vardır, ama karadul örümceği, kahverengi örümcek gibi çok az türü insana zarar verebilir. Dünyanın en büyük örümceği ise Güney Amerika’nın kuzey kısmında yaşayan “Goliath Tarantula” isimli dev örümcektir.

Karadul Örümceği

Yorum Yazın