PAMUK VE PAMUĞUN KULLANIM ALANI

Pamuğun insan hayatındaki yeri ve önemi tartışılmaz. Pamuk bir çok tekstil sanayiinde hammadde olarak kullanılır. Giydiğimiz elbiselerde evimizdeki hallıarda ve perdelerde sağlık sektöründe ve daha bir çok alanda kullanılır. Pamuğun bir başka özelliğide sanayi sektöründe kolay kolay yıkanması, dayanıklı olması ve istediğiniz tekstil boyalarıyla çabucak renk değiştirmesidir. Yazımızın davamın başka ne gibi iyilikleri ve güzellikleri olduğunu öğrenelim.

PAMUK VE PAMUĞUN KULLANIM ALANI
Dünyada kumaş üretme sanayiinde kullanılan en önemli hammadde pamuktur. Bunun nedeni pamuğun ucuz olması, iplik üretme işini kolaylaştıracak bir dokusu olması, iplik dokuma için herhangi bir ön hazırlık gerektirmemesi, kolay yıkanması ve dayanıklı olmasıdır. İnsanlar 3000 yıldan fazla bir süredir pamuğu tanıyor ve kumaş üretmek için kullanıyorlar. Avrupalılar pamukla tanışmadan yüzlerce yıl önce Çinliler pamuğu kullanıyordu. Pamuk Avrupaya ilk geldiğinde sadece zenginlerin satın alabileceği kadar pahalı bir üründü. Kristof Kolomb Hindistan’a gitmeye kalkıştığında yanında getirmeyi umduğu hazinelerden birisi de pamuktu.
Pamuk, boyu 1 metreye varan çalılarda yetişir. Pamuk goncaları sarıya çalan beyaz renginde olur. Bunlar olgunlaştıkça pembeye dönüşür ve pamuk kozaları dalların ucunda görülür. Bu kozaların yetişmesi 6 ile 9 hafta sürer, yetiştiklerinde ise kahverengi olup açılırlar ve beyaz pamuk lifleri görünmeye başlar. Eskiden 1 kilo pamuk lifini tohumlarından ayırmak için bir işçinin bütün bir gününü alırken, 18. yüzyılda Eli Whitney’in icat ettiği pamuk ayıklama makinesi ile bu durum değişti. Günümüzde ise büyük makineler bir günde binlerce kilo pamuğu ayıklıya biliyor.

Yzıyla İlgili Bir Soru
Bir kilo pamuk mu ağırdır, bir kilo demir mi ağırdır ?

12 Yorum

 1. _=_
  • .
 2. ....
  • semira
 3. Zafer
 4. Serra
 5. ********
 6. irem
 7. ece
 8. semira
 9. Sümeyra

Yorum Yazın