Pandemi Sonrasında Uzaktan Eğitim

2020 yılı bir çok alanda, pandemi nedeniyle kayıp yıl olarak tarihe geçecek. Küresel salgın nedeniyle insanlığın en hazırlıksız yakalandığı alanların başında eğitim geliyor. Eğitim kurumları, Kovid-19 nedeniyle kapatılırken, eğitim öğretim bir süre durmuş ve çözüm olarak uzaktan eğitimden başka çare kalmamıştır. Bununla birlikte uzaktan eğitim için gerekli olan unsurlar, ekonomik nedenlerden dolayı öğrencilere eşit olarak ulaşmamıştır. Başta Zoom ve Adobe Connect olmak üzere en çok talep gören uzaktan eğitim programları, demo ve sınırlı kullanım hakkı tanımış olsa da internet erişimi ve bilgisayar ihtiyacı nedeniyle uzaktan eğitim yönteminde büyük aksamalar ortaya çıkmıştır. Ancak ne var ki bu eksikliklere rağmen pandemi döneminde eğitimin tek seçeneği olmuştur. Yaşananlar gösteriyor ki pandemi sonrasında uzaktan eğitim talebi bir miktar azalsa da örgün eğitime önemli bir destek aracı olarak kullanılmaya devam edecek.
Pandemi sonrası eğitim nasıl olmalı sorusunun yanıtını aramaya başlayan eğitimcilerin ortak düşüncesi de bu yönde. Yani tercih edilen örgün, yani sınıf düzeni içinde verilen eğitimin belirlenen zamanlarda ve bir sistem dahilinde uzaktan eğitimle desteklenmesi. Pandemi sonrasında uzaktan eğitimin, genel olarak tek başına yeterli oalamayacı düşüncesi hakim.  Bu düşünceden hareketle, bütünleyici bir yaklaşımla önce pandemi vb. durumlarda eğitimin nasıl olması gerektiği noktasında çalışmaların planlanması gerekiyor. Böylece pandemi sürecinin eğitime olan olumsuz etkilerini en aza indirmek mümkün olabilir. Bunun yolu da eğitimin milli olması özelliğinden yola çıkarak, tüm öğrencilere ve öğretmenlere uzaktan eğitim programlarının ücretsiz olarak sağlanması, sınırsız internet erişim hakkı verilmesi gerekir. Ayrıca öğrenciler ve öğretmenlerin yeterli donanıma sahip bilgisayarının olması gerekir.
Pandemi sürecinde dünyada eğitim, seyreltilmiş sınıflarda eğitim şeklinde devam ettiği gibi sadece uzaktan eğitim yöntemiyle de devam etmiştir. Pandemi sonrası eğitimin ise eğer sistemli bir hazırlık yapılmaz ise doğal seyrine dönmesi zaman alabilir. Uzun süre zorunlu haller dışında sokağa çıkamayan, maskeyle gezen ve sosyal iletişim için bir kaç metre kuralına tabi tutulan kişilerin normal hayata dönmesi zaman alabilir.

Kaynak: bilgidemeti.com/pandemi-sonrasinda-uzaktan-egitim

Bir Yanıt

  1. Melisa

Yorum Yazın