Para Parayı Çeker mi?

Para parayı çeker şeklindeki sözğ çok duyarız. Bu sözün gerçekliğini sağlayan şey doğal olarak birikimleri ve yatırımlarını doğru değerlendiren kişinin parasının orantısal olarak büyümesidir. Yani çok parası olan daha çok az parası olan daha az kazanır. Tabi bu dedğimiz şey isabetli yatırım durumunda gerçektir. Doğru, gerçekçi ve sakin yönetildiği taktirde evet para parayı çekiyor. Kartopu misali çoğalarak ve katlayarak büyüyen meblağlar bu ifadeyi doğruluyor. Paranın uzmanlarına göre sakin davranmak piyasada çok önemli. Ani dalgalanmalara kapılmadan, önceden aldığı plana sadık kalarak yapılan uzun vadeli yatırımlar ise hep kazandırıyor.
Para parayı çeker mi?Parasal durumlarda iki önemli nokta vardır. Paraya para ekletmek yani çoğaltmak ve eksi parayı sıfıra hatta artıya doğru yaklaştırmak. Borç ödeyerek yapılan işlemdeki amaç paranın eksiden artıya geçmesini sağlamaktır. Var olan parayı korumak veya artırmak ise herkesin amacıdır aslında. Her durumda doğru olanı yapmanın yolu sakin davranmak ve gerçekçi olmaktır. Hayali senaryolar borçluyu veya alacaklıya hep kaybettirir.
Para parayı çeker deyiminin çıkış noktası işte bu gerçektir. sakin olan, rahat olan ve gerçekçi çabaları olan kimsenin parasını kaybetme ihtimali çok azdır. Para durduğu yerde bile değer kazanacaktır. Psikolojik olarak kendini rahatta hisseden kişi parayı yönetirken aceleci değil sakin, hayali değil akılcı projelere yönelecek ve bu adımları atacaktır.
Arsa, ev veya araba alırken günlerce araştırma yapan kişi borsa gibi yatırım alanlarında neden fevri davranır, bunun yanıtı da aslında rasyonel davranma refleksini kaybetmede yatmaktadır. Sakinliğini kaybeden, kendi yatırım disiplinini koruyamayan kişinin zararlarla tanışması da kaçınılmaz olur.
Parasal konularda atılan adım, trafikte önündeki aracı sollarken dikkat edilmesi gereken durumlardaki mantığa benzer. Emin değilsen sollama. Karşıdan gelen arabayı göremiyorsan sollama yapma. Paradaki de böyle. Risk yüzdesi en küçük tutulurken bile kazanç yüzdesi en yüksek olmalı. Riskten kasıt ise kabul edilebilir ve olağanüstü koşullara bağlı olmasıdır. Yine paranın tümünü risk etmemek kaydıyla…
Bu yazımızın konusunu, halk arasında çok konuşulan paranın parayı çektiği durumuna ayırdık. Toparlamak gerekirse tabi ki fiziksel bir çekim söz konusu değil. Para rahatlığı seviyor, sakin olmayı ve akılcı davranmayı seviyor. Planını yap, kendi vadeni belirle, bildiğin, hakim olduğun sektörden vazgeçme, her piyasaya balıklama dalma. Bir stratejin olsun. Varsayımlarla değil, gerçeklerle hareket et. Şans faktörünü minimize et ve güven konusu yapma.

Söz konusu para ise eşeğini sağlam kazığa bağla.
Olmayan parayı harcama, olmayan borcu da ödeme.

Kaynak: bilgidemeti.com/para-parayi-ceker-mi/