Petrol Ne Zamandan Beri Yakıt Olarak Kullanılıyor?

İnsanlık için vazgeçilmez enerji kaynaklarındandır Petrol. Türkçede taş ve yağ anlamı taşıyan iki kelimenin (Petra- oleum) birlşemesinden oluşmuştur. Bu tanımlama petrolün oluşum özelliklerinden dolayı yapılmış ve kabul görmüştür. Peki petrol ne zamandan beri yakıt plarak kullanılıyor? Bu sorunun yanıtını araştırdık.
Arıtılmış petrole “ham petrol” denir. Bu ham petrolün aralarında bulunduğu kaya katmanları yer yüzünün derinliklerinde yer alır. İnsanlar kuyular kazarak bu petrolü dışarı çıkartır. Bazı yerlerde, petrol kendi kendine kayaların yüzeyindeki deliklerden dışarı sızar. Eski halkların pek çoğu dışarı sızan bu ham petrolü tanıyordu ve lambalarında yakacak olarak kullanıyordu.
Petrol Ne Zamandan Beri Yakıt Olarak Kullanılıyor?
Ancak petrolün gerçek tarihçesi 19. yüzyılda başladı. Sanayi devrimi ile birlikte gelişen fabrikaları aydınlatmak için daha iyi aydınlatma kaynaklarına ihtiyaç duyuldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde petrol kaynakları yeryüzüne nispeten daha yakındı ve pek çok bölgede insanlar tarafından ilaç olarak kullanılıyordu.
Petrolü çıkarmayı düşünen ilk kişi George Bissell adında New York’lu genç bir avukattı. Bissell, Pensilvanya’dan aldığı ham petrol örneğini Yale Üniversitesinden Benjamin Silliman adlı bilim adamına gönderdi. Silliman petrolü inceledikten sonra yazdığı raporda, bu maddenin aydınlatma için önemli bir madde olabileceğini belirtti. Bunun üzerine Pensilvanya’nın Titusville bölgesindeki petrolü çıkarmak için Bissell, Edwen Drake’i işe aldı ve bu ikilinin çabasıyla 27 Ağustos 1859’da kazılan kuyudan petrol çıkarıldı. Bu haber hızla yayıldı ve Amerika, Kanada ve Avrupa’da “petrole hücum” çılgınlığı başladı.
Kaynak Link: https://www.bilgidemeti.com/petrol-ne-zamandan-beri-yakit-olarak-kullaniliyor.htm
Güncellenmiştir.  Yayınlanma tarihi: 5 Eki 2010, 14:11

Yorum Yazın