PİSA KULESİ

Pisa kulesinin dünyanın en iyi mimari örneklerinden biri olarak sadece mermerden yapılmış bir mimari şaheseridir. Bu şaheser İtalya’nın Pisa kentinde bulunduğu için isimini oradan almıştır. Herkes tarafından bilinen eğikliği aslında onun önemini artırıyor. Herkesin aklına şu soru geliyor bu kadar büyük ve uzun olan bu yapı nasıl oluyorda eğik durduğu halde devrilmiyor. Şimdi sizlere pisa kulesi hakkında biraz bilgi verceğim ve pisa kulesi hakkında aklınızda soru işareti bırakmamaya gayret edeceğim umarım yararlı olur. (BİLGİN)

PİSA KULESİ
İtalya’nın Pisa kentinde bulunan bu beyaz kule, eğik olmasaydı bile dünyanın en güzel mimari örneklerinden birisi sayılırdı. Tamamı beyaz mermerden yapılan bu kule, 5 metre kalınlığındaki duvarlarıyla 8 kat yükseliyor ve yüksekliği 55 metreye varıyor. İçindeki dönen merdivenin 300 basamağı bulunuyor ve ziyaretçileri, 10 kilometre ötede bulunan denizin ve Pisa kentinin muhteşem manzarasının göründüğü kulenin tepesine çıkarıyor. Bu kule, en yüksek yerinde dikey ekseninden 420 santimetre (4 m 20 cm) uzağa düşüyor !
Yakınındaki bir kilisenin çan kulesi olarak kullanılmak üzere yapılan Pisa Kulesi, zeminin yumuşak olması nedeniyle 3. katına kadar yapıldıktan sonra eğilmeye başladı. Bunun üzerine inşa planında bir takım değişiklikler yapıldı, ancak günümüzde bile kule hala eğilmeye devam ediyor. Kimi mühendislere göre bu kule o kadar eğilecek ki bir gün yıkılacak.

Bir Yanıt

  1. ayşegül

Yorum Yazın