Borçtan Kurtulmak İçin Plansız Borçlanmayın

Borçtan kurtulmak için plansız borçlanmayın. Borçlandıktan sonra ödemenin zamanında ve planlandığı şekilde yapılması esastır. Borçlanmak bile kolay değilken kolay kurtulmak mümkün değildir. Hiç bir zaman plansız borçlanmayın. Elbette ki hiç kimse borçlanmak, borç yüzünden sorun yaşamak istemez. Hele de borcun büyüyerek ödenemez hale gelmesi ve yasal problemlerle uğraşmayı hiç kimse istemez.
Borç Ödeme Kolaylığı
Borçtan Kurtulma Yolları (bilgidemeti.com/borctan-kurtulma-yollari) yazısını sizlerle paylaşmamızın amacı bir şekilde borçlanmak zorunda kalan insanlara basit bir takım önerilerde bulunmak ve panik içerisinde, fevri davranışların önüne geçmek için ipuçları sunmaktı. Amacımız kimseye borç bulma noktasında aracılık yapmak değildir ve zaten buna yetkimiz de olmaz. Beyaz eğitim bir ekonomi sitesi olmadığı için zaten yeterliliği de bulunamaz. Bu konuda tekrarla söylemek istediğimiz şey, adı geçen yazının amacı var olan borcun daha fazla büyümesini öncelikle durdurmak, bütçe ayarlaması yapmak, olabildiğince kemer sıkma teşvikinde bulunmaktır.
Borcun çoğalmasının önüne geçilmesi ve sonrasında da giderlerin olabildiğince azaltılarak borçların ödenmesi en basit çözümlerimizdi.
Unutmamak gerekli ki kazanılmayan ve kazanılma ihtimali çok az olan paraya güvenerek borçlanma yoluna girilmez. Bu durum sadece zorunlu haller yani sağlık, kaza vb sorunları için dikkate alınmaz. Bu çok ciddi zorunluluklar dışında öncelikle bir ay sonra da olsa ev bütçesine girecek olan miktardan fazla borç yapmamaya özen göstermek gerekir.
Temel yaşamsal gereksinimler için ayrılması gereken zorunlu harcamalar dışında öncelik borçların ödenmesi olmalıdır. Borç ödemesine daha fazla faiz veya ceza ödenme durumuna göre öncelik verilmeli, alacaklılarla faizin düşürülmesi veya sıfırlanması noktasında anlaşma zemini aranmalıdır.
Toparlamak istersek, kasaya (kesemize) giren paranın yani maaşın tutarını dikkate almak, kasaya girecek paranın artışı için alternatif olarak (evde iş, ek iş gibi garanti getirisi olmak kaydıyla) bir ikinci iş arayışına girmek önemli. Bu garantili kazancın bir kısmını zorunlu temel beslenme, barınma vb. ihtiyaçlara ayırmak şart. Kalan parayla da borçları dengeli bir şekilde ödemek önemli. Bahsettiğimiz genel bilgilerin dışında borç ödemek için sihirli yollar aramak fayda sağlamayacaktır. Örneğin 850 TL maaş alıyorsunuz ve bir şekilde 10 bin TL borcunuz var.
İşiniz elbette ki çok zor. Yapmanız gereken şey 600 TL ile bir şekilde geçinmek kalan 250 TL yi de düzenli olarak borçlandığınız kişiye veya kuruma ödeyeceğinizi taahhüt etmek. 600 TL ile geçinmek zor mu? Çok zor, hem de çok… 250 TL ödeyerek borç ödemek kaç yılınızı alır? Yaklaşık 3,5 yıl. Arada imkanınız olursa, ek gelir, maaş artışı vb durumunda ek ödemeler yaparak borçlarınızdan kurtulmanız mümkün.
Kaynak: bilgidemeti.com/borctan-kurtulma-yollari
Borçsuz, sağlıklı, umut dolu güzel günler diliyoruz..

Bir Yanıt

  1. Borcum YOk