Reflü Nedir? Reflü Nedenleri ve Belirtileri

Toplum genelinde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biri olan reflü nedir? Reflünün nedenleri ve belirtileri hakkındaki detayları, yazımızda sizinle paylaştık.

Reflü Nedir?

Reflü; Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçmasına neden olan, sindirim sistemi rahatsızlıklarından biridir.
Birçok insanda yaşamın çeşitli dönemlerinde görülen bu rahatsızlık, daha çok yemek yedikten sonra ortaya çıkmakta ve aşırı yemek içmeyle mide dolmakta ve bu sorunun sık yaşanmasına neden olmaktadır.

Reflünün Nedenleri

Reflüye sebep olan faktörler arasında en önemlisi, yemek borusunun mide asidi ile uzun süreli temas halinde olmasıdır. Bunun temelinde ise, midenin fazla dolu olması başı çekmektedir.
Yemek borusuna geri kaçan mide asidi, sonuç itibariyle yanma hissine ve kişinin ağzına genellikle acımsı bir sıvının gelmesine sebep olmaktadır. Yemek borusunun mide ile birleştiği noktada asidin geri kaçmasını engellemekle görevli kas yapısının gevşemesi, midede gıdaları eritmeye yarayan asidin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Yani ortada, asidin yemek borusuna sızması gibi bir sorun söz konusudur.

Belirtileri

 
Reflünün en tipik belirtileri olarak, aşağıdaki şikayetler sıralanabilir.

  • Çok yeme-içme sonrasında ağıza su ve nadiren yemek gelmesi
  • Göğüs çevresinde ani ve kısa süreli görülen yanma
  • Meyve suyu, baharatlı ve yağlı gıdaların tüketilmesi sonrasında göğüste artan yanma hissi
  • Yutkunurken ağrı hissedilmesi

En yaygın görülen reflü belirtileri bunlar olsa da, yemek borusu dışında farklı belirtilerin görülmesi de mümkün olmaktadır. Dişlerin çürümesi, sesin kısılması ve hafif ancak sık seyreden öksürük, bunlardan bazılarıdır.
 

Reflünün Tedavisi

Reflü tedavisi, doktorun hastanın hikâyesini dinlemesi sonrası kesin tanının konulmasıyla başlamaktadır. Yukarıda sayılan belirtilerden özellikle birkaçının görülmesi, reflü tanıtısı için yeterli sayılmaktadır.
Doktor reflü rahatsızlığı için hastanın hikâyesine göre emin olsa da konstrastlı grafiller ve çeşitli ek muayeneler ile kesin tanıyı koymaktadır. Genellikle tedavide ilaçlar önemli yarar sağlarken, nadiren de olsa kimi hastalarda cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir.
Tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra, rahatsızlığın tedavisinde hastanın genel yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapması gerekir. Yeme içme alışkanlıkları balta olmak üzere sigarayı bırakmak, varsa aşırı kiloları vererek ideal kilo seviyesine yaklaşmak gibi bazı yaşam tarzı değişiklikleri, reflünün tedavisi için destekleyici değişiklikler olmaktadır.
Kaynak: bilgidemeti.com/reflu-nedir-reflu-nedenleri-ve-belirtileri

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir