Resim Yapmanın Faydaları Nelerdir?

İster boş zamanlarınızda hobi olarak, isterse profesyonel olarak resim yapmanın faydaları çoktur. Sitemizde çok sayıda ünlü ressamın hayatı, eserleri ve çabaları ile ilgili yazı bulunmakta. Bu yazıları okumanızı öneririz. Tabi ki herkesin yeteneği ünlü bir ressam olmaya yeterli olmayabilir. Daha doğrusu farklı alanlarda yeteneklere sahip olabilir. Ancak hobi olarak resim yapmak, resim sanatıyla ilgilenmek, ünlü tablolar hakkında bilgi sahibi olmak, tablolardaki anlatımı irdelemek faydalı ve güzel bir çabadır. Resim yapmak kişiye önemli kazanımlar sunmaktadır.

Resim Yapmanın 7 Önemli Faydası

  1. Resim yapmak, zihinsel bir etkinliktir. Bu nedenle zihnimizi dinç tutar. Çocukluktan başlayarak insanın tüm yaşamı boyunca sağlıklı bir zihinsel ve fiziksel gelişime ihtiyacı vardır. Resim hem fiziksel hem de zihinsel olarak bunu destekler.
  2. Resim yapmak hafızayı güçlendirir. Özellikle görsel hafıza, dikkat ve konsantrasyonu artırıcı etkileri vardır.
  3. Motor becerilerini, özellikle el becerilerini geliştirir. Bir fırçayı ya da kalemi ustaca kullanan biri için kalıcı bir maharete dönüşür. Bu durum boyama yapan çocuklar için de geçerlidir.
  4. Probleme çözme yeteneğini geliştirir. Resim yapmak, eleştirel düşünme yeteneğini kazandırmaktadır.
  5. Stres, kaygı giderici özelliği vardır. Yoğun stres ve kaygı gibi psikolojik sorunlarla daha kolay baş etmeye yardım eder. Resme odaklanan kişi, zihinsel karmaşalardan, tasalara ve gerilimlere neden olan sorunlardan uzaklaşmış olur. Anksiyeteden uzaklaşmak için resim yapmak çok etkili bir çabaadır. Kısaca genel zihin sağlığı için resim yapmanın önemli faydalarından biridir.
  6. Duygusal gelişmeyi sağlar. Duygularını, iç dünyalarını sanatla anlatan kişilerin duygusal yaşamları zengindir. Ressamlar olumlu düşüncelerini izleyicilerle paylaşarak, mutluluk getirme yeteneğine sahiptir. 
  7. İyimserliği ve umutlu olmayı besler. Resim yapan kişiler, Kendine güven, çevreye ilgi ve gelecekten umutlu olmayı öğretir. Resimleri ilgi gören kişiler, kendisiyle ve toplumla barışık, pozitif bir kişiliği temsil ederler.

Kaynak: bilgidemeti.com/resim-yapmanin-faydalari-nelerdir

Yorum Yazın