Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Güzel saçlara sahip olmak, saçlarını parlak ve bakımlı hale getirmek özellikle kadınların özgüvenlerini oldukça yükselten bir etkendir. Kendinizi kötü ve bakımsız hissettiğiniz zamanlar kuaförün yolunu tutmak bir kadın için vazgeçilmezdir. Ancak sürekli olarak kuaföre para harcamak belli bir süre sonra maddi ve manevi anlamda insanları yormaya başlamaktadır.  Maddi ve manevi zararı en aza indirebilmek için kadınlar, doğal saç bakımı yöntemleri uygulayabilmektedir. Tamamen doğal olan ürünler kullanılarak saç bakımı gerçekleştirerek doğal, canlı, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmak sizlerin elinde.

İçindekiler

 • Saçlarınızı Nemlendirin
 • Sıcak Sudan Uzak Durun
 • Sık Yıkamamaya Çalışın
 • Güneşten Korunmaya Özen Gösterin
 • Yumuşak Saçlara Sahip Olmak İçin Bal
 • Saçlarınızı Doğal Yöntemler ile Kurutun

Saç bakımı ile oldukça kolay ve bir o kadar etkili işlemlerle sağlıklı, canlı, parlak, yumuşak ve dolgun saçlara sahip olmak için;

 • Güzel, bakımlı ve canlı saçlara sahip olmak istiyorsanız, dikkat edeceğiniz ilk önemli etken dengeli beslenmeniz olacaktır. Beslenme düzeni dengeli olan kişilerin saçları da aynı oranda denge içerisinde olacaktır.
 • Saçlarınız kırılıyorsa zorunlu olmadıkça saçlarınız kuru iken taramamaya özen gösterin. Banyo sonrasında veya saçlarınızı nemliyken taramanız kırılmanın önüne geçecektir.
 • Saçlarına zarar verebilecek sert, kenarları tırtıklı saç fırçalarının ve taraklarını tercih etmemeniz gerekir. Yumuşak saç fırçalarını ve tarakları tercih ederek kırılmaları azaltabilirsiniz.
 • Saçlarınıza bakımı için yapmak sık sık ve bolca kozmetik ürünler tercih ediyorsanız, bunları azaltmanız gerekmektedir. Kullanacağınız ürünlerin doğal olmasına ve kaliteli markalar olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Saçlarında nefes alabilmesi adına, saçları sıkacak ve nefes almasına engel olacak hareketlerden uzak durmak gerekir. Saçların düzgün olarak nefes alması daha kolay uzamasına yardımcı olur. Sık olarak şapka, bandana gibi aksesuarları kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Saçlarınızı Nemlendirin

Saçların uçlarında oluşan kırıklar ve bu kırıklar dolayısıyla saç kestirmek, saç sorunları arasında yer alır. Saç kırıklarına engel olabilmek için saçların nemlendirilmesi gerekmektedir. Saç kırıklarını engellemek için zeytinyağı ve bademyağı kullanmak gerekir. Saçlarınızın uzunluğuna göre kullanacağınız badem yağını ısıtarak, saç uçlarından saç köklerine doğru masaj yaparak uygulamanız gerekir. Uygulama sonrasında 25 dakika bekleyin ve şampuan ile yıkanıp durulayın. Badem yağını sıcak bir şekilde kullanmaya vakti olmayan kişiler, badem yağı veya zeytinyağını yalnızca saç uçlarına masaj yaparak uygulamalıdır.

Sıcak Sudan Uzak Durun

Saç derisinde meydana gelen yağlanma, saçlarda hoş olmayan görüntülere neden olur ancak saç telleri meydana gelen yağlanmaya da ihtiyaç duyar. Yağlanmanın tamamı ile yok edilmesi durumunda donuk, mat ve kırılgan bir görüntü meydana gelir. Yüksek ısı ile saç yıkamanız, meydana gelecek yağlanmayı tamamen durdurur ancak bu durum saçların zarar görmesine neden olur. Sık bir şekilde sıcak su ile saçlarını yıkıyorsanız saç deriniz kuruyacak, bu da kepek oluşumuna neden olacaktır. Saçlarınızı yıkarken soğuk su tercih etmelisiniz. Soğuk su, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırdığı için saçın canlı olmasını sağlamaktadır.
 

Sık Yıkamamaya Çalışın

Saçların sık bir şekilde yıkanması, saç diplerinde kuruluklar oluştururken, saçlarda mat bir görünüm ve kırıkların oluşmasına neden olur. Saçların hafta en fazla 3 kez yıkanması gerekmektedir.

Güneşten Korunmaya Özen Gösterin

Ciltte olduğu kadar saçlarda da UV ışınlarının etkileri zararlı bir hal alabilir. Güneş ışıkları saçların kurumasına, cansızlaşmasına ve rengini kaybetmesine sebebiyet verebilir. Saçlarını  güneş ışıklarından korumak için şapka takmalı ya da koruyucu madde içeren saç kremleri tercih etmelisiniz.

Yumuşak Saçlara Sahip Olmak İçin Bal

Saçlarınız kuru ve sert bir yapıya sahipse ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız, evde bal maskesi uygulaması yaparak yumuşacık ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz. 1 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak, elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masajlar halinde uygulayın ve uygulama sonrası 25 dakika bekleyerek ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulamanız halinde saçlarınız parlak ve yumuşak bir görünüm kazanacaktır.
Bal yardımı ile yapılacak bir diğer saç maskesi ise; yarım su bardağı süt ile 1 yemek kaşığı balı karıştırarak elde ettiğiniz karışımı saç diplerinize masajlar eşliğinde uygulamanız olacaktır. 25 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayarak yumuşacık saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçlarınızı Doğal Yöntemler ile Kurutun

Saçlarınızı kuruturken kurutma makinası, düzleştirici, saç maşası gibi araçları kullanmak saçların kurumasına, uçlarının kırılmasına ve dökülmesine neden olur. Banyo sonrasında saçlarınızı havlu yardımı ile yıpratmadan ve hırpalamadan yapmadan nemini alarak doğal şekilde kurumasını beklemeniz gerekmektedir. Saç kurutma makinesi kullanmak zorunda iseniz soğuk hava ayarında kurutmanız gerekmektedir. Bunula birlikte düzleştirici veya saç maşasını sıklıkla kullanıyorsanız en aza indirmeli, saç kırıkları oluşması halinde doğal maskeler kullanarak iyileştirmeli ya da 6 haftada bir kez saç uçlarınızdaki kırıkları kestirmelisiniz.
Bilgi Demeti
bilgidemeti.com/sac-bakimi-nasil-yapilmalidir

Yorum Yazın