Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur Sözünün Açıklaması

Dünyaya geldiğimiz andan itibaren bedenen büyüme gelişme sürecine gireriz. Bedenimiz büyürken zihnimiz de büyür ve gelişir. Sağlıklı büyüyen ve gelişen bireylerin bedenleri gibi zihinleri de bulanık değil canlı ve parlaktır. Beden sağlığını erkenden yitirmiş insanlar dayanılmaz ağrılar, hastalık psikolojisi, ölüm korkusu ile hayat enerjileri, yaşama sevinçleri azalır ve sağlıklı düşünerek konuşması, hareket etmesi olanaksız hale gelir çoğunlukla. Bununla birlikte insanın tüm organlarına komutlar veren, organize eden beyinin bulunduğu yerin sağlam olması gerekir. Sağlamlıktan kastedilen şey ise sağlıklı olma durumudur. 29Kısacası sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
Bedenimiz ve zihnimiz büyüme sürecini bitirdikten sonra yaşlanma sürecine girer. Bir çok insan bunun farkına vardığında çok geç olur. Gençliğin baki kalacağını düşünerek beden sağlığını korumak için hiçbir şey yapmaz.. Sağlıksız beslenerek, sigara içerek, dinlenmeyerek, açık havada vakit geçirmeyerek, spor yapmayarak, bedenine yüklenir. Sonunda gençliğini de sağlığını da kaybeder.. Akıl en olgun ve verimli olması gereken zamanları sağlıksız bir bedenin içinde yorgun ve durgundur. Aklın, sağlıklı ve verimli bir şekilde insanlığın yararında kullanılması ancak sağlam bir vücutla mümkündür.

Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur! 

Bedenimiz ne kadar erken yaşlanırsa zihnimiz de o kadar erken yaşlanır. Sağlıklı ve doğal beslenerek, spor yaparak, sigara içmeyerek, alkol ve uyuşturucu madde kullanmayarak yaşlanmayı hem bedenen hem de zihnen geciktirmek mümkündür. Dünyada bize sunulan yaşam süresinde beden sağlığını koruma bilincini çocukluktan itibaren kazanan insanlar bedenen ve zihnen sağlıklı bir yaşam sürerler… Yaşamlarının son anına kadar insanlık için çalışır, yaşam deneyimlerini ve birikimlerini insanlara sunarak verimli ve faydalı olmayı başarırlar.
Geleceğimizi sağlam temeller üzerine kurmak, neslimizin devamının sağlıklı olması, sağlıklı yaşlanmak, bedenen, zihnen her zaman dinç kalabilmek ve ömrümüzün son anına kadar akıl sağlığımızı korumak sağlam bir vücutla mümkündür. Sağlıksız bir bireyin kendisine ve topluma bir faydası olamaz. Çocukların ve gençlerin vücut sağlığını koruması, beslenmelerine dikkat etmeleri, zararlı maddelerden uzak durmaları, spora yönlendirilmeleri zihnen ve bedenen güçlü bir ülke olabilmemiz için gereklidir.
Kaynak:
www.bilgidemeti.com/saglam-kafa-saglam-vucutta-bulunur-sozunun-aciklamasi

Yorum Yazın