Şakir Eczacıbaşı Kimdir?

Şakir Eczacıbaşı

1929 yılında İzmir’de doğdu. Robert Kolej’den sonra, Londra Üniversiîesi’nde eczacılık okudu. Yurda dönünce bir süre gazetecilik yaptı. “Sanat Yaprağı, ‘Tıpta Yenilikler” gibi dergileri yayınladı.

“Eczacıbaşı Kültür Filmleri” dizisi kapsamında hazırladığı “Renk Duvarları”, 1964 yılında Avrupa Konseyi’nin “Kültür Filmleri Ödülü”nü kazandı. Kuruluşuna öncülük ettiği Türk Sinematek Derneği’nin on yıl başkanlığını yaptı. 1970’li yıllarda Eczaçıbaşı İlaç Kuruluşu Genel Müdürü, 1980’de Eczacıbası Topluluğu icra Kurulu Başkanı, 1993’te ise Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Fotoğraf yapıtlarıyla yurt içinde ve dışında seçkin bir yer edindi. Türkiye’de 13, Batı ülkelerinde 23 fotoğraf sergisi düzenledi. “Anlar/Moments”, “Türkiye Renkleri”, “Kapılar Pencereler” İsimli seçkin fotoğraflarını içeren albümleri yayınlandı.

1968’den buyana, “Eczaçıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıklarımı çıkaran Eczacıbası, “Türkiye: Bir Portre” ve “İstanbul Görüntüleri” adlarıyla, seçkin yazar ve fotoğraf sanatçılarının katıldığı iki kitap hazırladı. Bernard Shaw’dan “Gülen Düşünceler”, Oscar Wilde’dan “Tutkular, Acuiar, Gülümseyen Deyişler” adıyla yaptığı derleme kitapları büyük yankılar uyandırdı. 1996’da iş yaşamından ayrıldı.

Fransa’nın “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı” ve “T.C.Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirilen Şakir Eczaçıbaşı, 1993’ten sonra, “İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttü.

Türkiye’de kültür ve sanat çalışmalarına verdiği önemli katkılarla tanınan örnek işadamı Şakir Eczacıbaşı, Ocak 2010’da hayatını kaybetti. 81 yaşında vefat eden Şakir Eczacıbaşı, holdingin Yönetim Kurulu Başkanlığı da yaptığı sırada aynı zamanda iyi bir fotoğraf sanatçısı olarak tanındı. Yurt içinde ve yurt dışında 36 fotoğraf sergisi düzenleyen Eczacıbaşı sanata verdiği destek ve katkılarıyla biliniyordu.

Şakir Eczacıbaşı’nın Kısaca Hayatı

Yorum Yazın