Sevgi ve Kardeşlik Hakkında Kompozisyon

Tanımlanması zor ve çok geniş olsa da insani ve yüce bir duygu olarak sevgi; bir insanın başka birine karşı duyduğu yakınlık, ilgidir. Sevmek eylemi çok geniş çağrışımlara sahiptir. Doğayı sevmek, insanı, hayvanları, şiir yazmayı sevmek ilk akla gelenler.  ise insanın başka insanlara karşı olumlu düşünceler beslemesi, yakın hissetmesidir. Bu duygulara sahip insan, iyi ve yardımseverdir. Sadece kendi yakınlarını değil doğadaki herşeyi fark eden ve seven insandır. Esasen biz buna yaşama sevinci de diyebiliriz. Yaşama sevinci güçlü olan insanlar yardımsever, bilgili ve sosyal yönü yüksek insanlardır. Kısaca sevgi ve kardeşlik duyguları yüksektir.
Savaşlar insanlar yüzünden çıkmaktadır. O halde savaşları durduracak olan da insanlardır. Aç gözlü, herşeye sahip olmak isteyen, bencil, yaşamı ve doğayı harap etmekten geri durmayan insanlar ve onların çoğunlukta olduğu topluluklarda sevgisizlik hakimdir. Bu insanlara sevgi aşısı yapmak gerekir. Doğadaki kaynakların, yaşama unsurlarının heba edilmemesi için kardeşçe ve sevgiyle yaşamanın tek çözüm olduğuna inanmak gerekir. Bireyler arasında öfke dili dğeil, anlamaya ve anlayışa dayalı bir iletişim alışkanlığı oluşturulmalıdır. İnsanların birbirini öldürmek yerine yaşatmak üzerine kodlanması gerekir. Söz konusu kodlamayı yapan, insanları birbirine düşman yaparak ömrünü sürdüren güçlere itibar etmemek gerekir.  İnsanlarla kavga etmek için ayrılan zamanları anlayış ve dostluk içerek sosyal çevreler oluşturmak için kullanalım.
Hayat sürprizlerle dolu. Tüm canlılarda olduğu gibi insanların da yarını garanti dğeil. Neyin ne zaman olacağı belli değil. salgın hastalıklar, savaşlar, kazalar, hastalıklar ve bilinmeyen bir çok nedenden dolayı insan hayatı pamuk ipliğine bağlı. Üstelik zaman çok hızlı geçiyor ve hepimiz öleceğiz. Öyleyse dünyadaki hiç bir şey sevdiklerimizden önemli değil. Sevgi, dostluk ve kardeşlik içinde yaşayabiliriz. Kavgaları, kıskançlıkları tersine çevirip bu kısacık hayatta mutlu ve sağlıklı ortamlar oluşturabiliriz. Paylaşmaktan, görüşmekten, söyleşmekten keyif alacağımız çok sayıda dostlarımız olabilir. Mevlana, “Sende en iyi ne varsa dostuna onu ver.” derken sevgi ve kardeşliği hak eden dostlarımızın olması gerektiğine vurgu yapmıştır. Sevginin, arkadaşlığın ve dostluğun gücü sonsuzdur.

Kaynak: bilgidemeti.com/sevgi-ve-kardeslik-hakkinda-kompozisyon

Yorum Yazın