Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 4 Doğal Maske

Her ciltte görülebilen siyah noktalar, genel olarak yağlı cilt problemi olarak karşımıza çıkar. Cildin salgıladığı fazla yağların düzenli olarak temizlenmemesi halinde, cildin gözeneklerinde birikme gösterir ve gözenekleri tamamı ile kapamaya başlar. Böylece siyah noktalar oluşur. Siyah noktaların gözle görülür hale gelmesi zaman almaz. Ciltte meydana gelen bu lekeler bazen siyah bazen de beyaz renk halinde görülebilir. Bu renk farklılığının nedeni, gözeneklerin kapalı olup olmaması ile ilgilidir. Eğer gözenekler açıksa, biriken havayla teması sonucu oksitlenerek siyah noktaya dönüşür. Bu durumun tam tersi olarak da beyaz noktalar ortaya çıkar.  Konumuz şudur: Siyah noktalar nasıl geçer? 
siyah noktalara doğal çözümler: Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 4 Doğal Maske
İşte ciltteki siyah noktalardan kurtulmak için evde kolayca uygulayabileceğiniz 4 doğal maske:

İçindekiler:

  • Siyah Noktalara Çözüm İçin Bal ve Süt Maskesi
  • Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi
  • Yulaf ve Yoğurt Maskesi
  • Siyah Noktalarınız İçin Yumurta Akı Maskesi Yapımı

Siyah noktalar kötü görünüm haricinde farklı olumsuzluklar da doğurur. Örnek olarak; siyah noktaların oluştuğu bölgelerde sivilcelerin de görülmesi muhtemeldir. Tıkanan gözenekler bakteri oluşumu için uygun bir ortam yaratır ve gözeneklerde kolaylıkla birikmeleri sonucunda iltihaplara neden olurlar. Bu sebeple siyah noktalar, sivilcelerin başlama aşaması olarak görülmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için jeller, özel sabunlar, bantlar ve kozmetik ürünler tercih edilebilirsiniz.  Aşağıda yer alan masrafsız ve doğal maske tarifleriyle siz de siyah noktalarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
1. Siyah Noktalarınız İçin Bal ve Süt Maskesi Yapımı
Bal ve süt maskesi, yüzünüzün her alanına uygulayamayacağınız bir maskedir. Siyah noktaların sık görüldüğü olduğu bölgelere uygulanması gerekir ve kozmetik bantlara benzer etkiler gösterir.
1 çay kaşığı sütle birlikte yarım yemek kaşığı balı iyice karıştırarak kısık ateşte 2 dakika boyunca ısıtın. Hazırladığınız karışımı ince bir tabaka halinde siyah noktalarınıza uygulayın. Karışımı uyguladığınız bölgelere pamuk koyarak 20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Karışım kuruduktan sonra koymuş olduğunuz pamuğu kaldırın ve yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkayın. İşlem sonrasında nemlendirici kullanmayı unutmayın. Bu maskede süte alternatif olarak 1 çay kaşığı tarçın da kullanabilirsiniz.

2. Siyah Noktalarınız İçin Kil Maskesi Yapımı

Cildi besleyen mineraller arasında oldukça zengin olan kil, yağlı cilt tiplerinde yağ üretimini dengeleyerek fazla yağı alır. Düzenli bir şekilde uygulanan kil maskesi sayesinde, gözenekler temizlenerek siyah noktalar yok olacak ve yağ oranı azalacaktır. Ancak kil maskesini uygulamadan önce cildin tahriş olmaması ve çok fazla kuruluğa maruz kalmaması için haftada 2 kereden fazla uygulama yapılmaması gerektiğini belirtmekte fayda var. Siyah noktaların oluşumuna yağ sebep olsa da cildin çok çabuk kırışmaması için bu yağa da ihtiyacı vardır.
Su ve kil edinerek kil maskesini kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Cilt tipiniz çok fazla yağlıysa yeşil, az yağlıysa beyaz kil kullanmalısınız.
Siyah Noktalarınız İçin Kil Maskesi
1 yemek kaşığı kilin üzerine azar azar su ekleyerek karıştırın. Maskenizi yüze sürülecek bir kıvama getiriniz.  Kıvam aldığında dudak ve göz çevreniz hariç tüm yüz bölgenize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayarak maskeyi temizleyin. Bu işlemden sonra  nemlendirici kullanın. Kil maskesini fazla bekletmeniz halinde cildiniz kuruyacaktır. Bundan dolayı, kurumadan yıkamanız gerekmektedir.
3. Siyah Noktalarınız İçin Yulaf ve Yoğurt Maskesi Yapımı
Yoğurdun içerisinde yer alan laktik asit sayesinde fazla yağın giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bununla beraber yulaf ezmesi de gözenekleri temizleyerek siyah nokta oluşmasına engel olmaktadır. Yulaf ve yoğurt maskesini düzenli olarak uygulayınız. Böylece cildiniz daha pürüzsüz görünecek ve siyah noktalardan arınacaktır.
Yulafı ezerek toz haline getirdikten sonra 1 yemek kaşığı yoğurt ekleyerek iyice karıştırın. Karışıma 1 çay kaşığı zeytinyağı ile birlikte 1 çay kaşığı limon ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı ufak masajlar eşliğinde yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

4. Siyah Noktalarınız İçin Yumurta Akı Maskesi Yapımı

Cilt gözeneklerini sıkılaştırarak siyah nokta oluşumun en aza indiren yumurta akı, gözenekleri temizleyerek siyah noktalardan kurtulmanıza yardım eder. Bununla birlikte oldukça besleyici bir kaynak olan yumurta akı, birkaç uygulamadan sonra cildin daha diri ve pürüzsüz görünmesine katkı sağlar. Çok yağlı bir cilt tipine sahip değilseniz, kil maskesine alternatif olarak yumurta akı maskesini kullanabilirsiniz.
Bir yumurtanın akını, yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde, parmak uçlarınızla veya bir fırça yardımı ile sürün. Uyguladığınız maskeyi 15 dakika kadar bekleterek kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkayıp ardından nemlendirici uygulayın.
bilgidemeti.com/siyah-noktalardan-kurtulmak-icin-4-dogal-maske

Bir Yanıt

  1. Emine

Yorum Yazın