Tatilde Koronavirüsten Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Covit-19 şakası olmayan ölümcül salgınla tümd ünyada yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Özellikle küçük yaştaki öğrencilerin virüsten korunmak için yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmadıkları biliniyor. Bununla beraber çok yanlış bir inanış olan virüsün sadece yaşlılar için ölümcül olacağı kanısı tehlikleleri de beraberinde getiriyor. Virüsün her yaşta,ü her ırkta insanı tehdit ettiğinin bilinciyle  tatilde Koronavirüsten Korunmak İçin neler yapılması gerektiği konusunu değerlendirmek gerekiyor.
Pandemi sürecinin başlamsıyla birliktye sık sık tekrar edilen maske, sosyal mesafe hijyen kuralına uymak kesinlikle gerekli. Pandemi süreci henüz devam ettiği için önlemlerin savsaklanması mümkün değil.  Tatil döneminin rehavetine kapılmak, bir anlık dikkatsizlik virüsün sağlığımız üzerindeki tehlikeli yüzüyle tanışmamıza neden olabilir. Bu nedenle tatilde virüsten korunmak için bazı noktalara özellikle dikkat etmek gerkir.
Yapılan araştırmalara göre virüs güneşin ultraviyole ışınları havada asılı olan virüsleri öldürüyor ancak taşıyıcı insandaki virüs devam ediyor. İnsandan insana geçen Corona Virüsü ağız yoluyla geçiyor. Hapşırma veya konuşurken tükürük saçma sonrası kolaylıkla başka insanlara geçiyor. Bunun önüne geçilmesi için maske, yeterli mesafe ve sabunla temizlik şart.
Virüsten korunmanın en kesin yolu, koronavirüs testi pozitif kişilerle aynı ortamda bulunmamaktır. Ancak her yaşta bireyin belirti vermeden virüs taşıyıcısı olabileceğini de akıldan çıkarmamak lazım. Tatilde ortak kullanım alanlarını mümkün olduğu kadar kullanmamak en iyisi. Bu mümkün değilse mutlaka kullanılan kıyafetler, nesneler için önlem almak gerekir.
Tek kullanımlık maskeler kesinlikle  defalarca kullanılmamılıdır. Yıkanabilen maskeler ise gerektiği kadar yıkanmalı, onların da belli bir kullanım ömrü olduğu unutulmamalıdır.  Tatilde alışveriş merkezlerine günün kalabalık saatlerinde değil, daha sakin olduğu saatlerde gidilmelidir. Ayrıca alışverişi tüm aile bireyleri değil de korunma esaslarını iyi uygulayabilen tek aile bireyi yapmalıdır. Dışarı çıkıldığı andan itibaren ellerin ağız ve yüzle temas edilmemesine dikkat edilmelidir. Sosyam mesafe kurallarına uymanın zor olduğu kalabalık yerlerde bulunmak zorunluysa maske ile beraber siperlik tercihi de düşünülmelidir. Dışarı her çıkışta mutlaka maske takılmalı, dönüşte kapı kolları tutulmadan, eller iyice sabunla yıkanmalıdır.

Tatilde Koronavirüsten Korunmak

Yorum Yazın