Teras Kapatma Nedir, Niçin Yapılır?

Teras kapatma, teras kaplama veya terası örtme işlemi başlı başına bir sektör. En genel amacı; yağmur ve kar yağışı ile kışın soğuktan, yazın da sıcaktan korunmaktır. Binaların terasları, dekoratif olarak göze hoş gelir. Dört mevsimde de çevreyi üst kattan görebilmesi, şehrin yeşilliklerine, yeşil alanlarına bakması nedeniyle olukça avantajlıdır.
Teraslarda değişen mevsim koşullarında akmaya, damlamaya ve sıva dökülmelerine karşı önlem almak gereklidir. Apartmanda yaşayan herkesi ilgilendiren teraslar, uygun yapı malzemeleriyle ve uygun tekniklerle kapatılmaktadır. Kapatma işlemi için kullanılan malzeme ve modele göre çeşitli adlar alan bu işlemin adına teras Kapatma veya teras kapama denir. Bazı firmalar teras kaplama deyimini de kullanmaktadır. Esasında kapama ile kaplama anlam ve uygulama şekli olarak farklılıklar göstermektedir.

Teras Neden Kapatılmalıdır?

Binaların terasları yağmur, kar, fırtına ve güneş gibi doğa durumları karşısında en çok etkilenen bina kısımlarıdır. Özellikle yağmur ve karlı havaların etkisiyle zemin ve duvarlardaki seramik vb malzemenin deforme olmasına, çatlamasına neden olmaktadır.
Bu durum alt katlara su akıntısına neden olmakta, binaların dış görünüşünü de bozmaktadır. Bu noktada yapılması gereken is binaya en uygun Teras Kapatma modelini seçmek ve terasın kapatılması ile aynı zamanda yeni ve kullanışlı bir bir kullanım alanı kazanılmış olur.
Terasın kapatılmasıyla ortaya çıkan yeni yaşam alanı, uygun bir tasarımla önemli bir kazançtır. Bununla birlikte kapalı terasların, binanın genel fiyat değerlendirmesine önemli bir artısı oluşur.

Teras Kapatma İşleminde Dikkat Edilecek Hususlar

Terası kapatma işlemi profesyonel kişiler (ustalar) tarafından yapılmalıdır. Bütün inşaat yan işlerinde olduğu gibi teras işleri de kalifiye bir işçilik gerektirir. Bu nedenle referans alarak, detaylı hizmet ve ürün bilgisi alarak işe başlamak iyi olacaktır. Zaten birçok Teras Kapatma firması, ücretsiz keşif yaparak size fiyat ve ve malzeme bilgisi vermektedir. Çalışma başlangıç ve teslim süresi ile garanti süresi ve şartları konusunda konuşulmalıdır. En önemli nokta kurumsallığı benimsemiş olan firma seçimidir. Bu seçimle birlikte, binanın durumuna, büyüklüğüne göre uygun bir teras kapama çalışmasının planlanmasına dikkat edilmelidir.
Kaynak:

Bir Yanıt

  1. Şermin

Yorum Yazın