Teypteki Sesimiz Bize Niçin Farklı Geliyor ?

Bu yazımız biz sesimizi bir teybe kaydettiğimizde kaydı tekrar dinlediğimizde ki sesimizin farklı gelmesi ve bunun sebebinin ne olduğu hakkında sizleri bilgilendireceğiz umarız yazımızı beğenirsiniz
bilgidemeti…

Teypteki Sesimiz Bize Niçin Farklı Geliyor ?
İnsan kaydedilmiş sesini dinlerken oldukça şaşırır. Halbuki bir başkasının sesi teypten dinlenirken normal konuşma sesi ile aynı gelir. Ses havada gözle görülmeyen dalgalar halinde yayılır. Bu dalgalar kulağımıza girip orta kulağımızdaki kemikleri titreştirdiklerinde beyne giden iletiler sayesinde o sesi duymuş oluruz. İnsanın kendi sesi kendisi için özeldir. Sizin dışınızdaki herkes sizin duyduğunuzdan farklı duyar. Çünkü onlar sizin ağzınızdan çıkıp, havada ilerleyip kulaklarına gelen sesi duyarlar ama siz kendi sesinizi iki farklı yoldan işitirsiniz. Bir taraftan ağzınızdan çıkan ses havada yol alıp, diğer insanlara ulaştığı gibi size ulaşır.

Diğer taraftan ise başın içinden, kemiklerden, kaslardan geçerek içerden kulaklarınıza ulaşır. Beyin bu iki farklı yoldan gelen bilgileri birleştirir ve siz kendi sesinizi duyarsınız. Bu nedenle sesiniz size başkasının duyduğu tondan farklı gelir.Teypteki sesiniz ise kulaklarınıza diğer insanlara ulaştığı gibi havadan ulaşır. Aslında o sizin herkesin tanıdığı hakiki sesinizdir ama size yabancı gelir. Kafanızın içinden gelen sesi daha iyi duaybilmek için iki kulağınızı sıkıca kapatın ve konuşun. Duyduğunuz ses aşina olduğunuz sesinizin kafanızın içinden geçip gelen kısmıdır.

Yorum Yazın