Turizm Haftası İle İlgili Kısa Konuşma Metni

Turizm Haftası 2020 yılında 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak. 15 Nisan bu sene Çarşamba gününe denk geliyor. Ülkemizin döviz gelirleri açsından en önemli kaynağı turizm. Bu nedenle Turizm Haftası kutlama programı etkinlikleri her geçen yıl daha çok önem kazanmakta. Bu nedenle Turizm Haftası ile ilgili yazı, şiir ve videoların, sunumların titizlikle hazırlanması gerekli.

Turizm Haftası İle İlgili Kısa Konuşma Metni

Farklı kültürlere sahip insanları görmek, farklı coğrafyalara sahip şehirleri, ülkeleri görmek turizmin en genel tanımıdır. Turizmin amacı sadece gezmek, eğlenmek değil aynı zamanda bilgi ve görgü açısından değişiklikleri keşfetmektir. Turizm aynı ülke sınırları içerisinde oluyorsa iç turizm, farklı ülkeler söz konusu ise dış turizm olarak adlandırılır. Aynı şekilde  yapılan bu gezilere katılan insanlara da turist denmektedir.
Denizlerle çevrili, tarihi dokusu ve muhteşem iklimiyle Türkiye yabancı turistler için cazibe merkezidir. Bu nedenle Turizm, ülkemizin döviz ihtiyacının büyük bir kısmını sağlayabilir. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen turistler, ülkemize geldiklerinde para harcarlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz denmektedir.  Döviz ise sanayi,  gıda ya da hizmet ürünlerinin alımında kullanılır. Ülkemizde üretilmeyen araç ve gereçler, hizmetler ya da hepimizin sevdiği futbol için gerekli yabancı oyuncu transferleri dövizle yapılmaktadır. Ülkemizin turizm potansiyeli çok büyüktür ve döviz elde etmenin en kolay yollarından birisidir.
Türkiye, hem coğrafi hem de tarihi açıdan bakıldığında turizm açısından  en avantajlı ülkelerin başında gelmektedir. İki kıtayı bağlaması, boğazlar, denizlerimiz ve dört mevsimi yaşayan iklim nedeniyle ülkemiz tam bir cennettir.  Bu büyük potansiyeli artırmak için kaliteli konaklama yerleri, uyumlu ve konuksever vatandaş tavrı çok önemlidir. Turistler bizim misafirlerimizdir, onları sadece döviz kaynağı olarak değil misafir olarak düşünmeliyiz.
Turizmin önemi konusunda farkındalığın geliştirilmesi, ülkemiz turizmine ne gibi katkılar sunabileceğimize dair konuşmalar ve sunumların gerçekleştirildiği hafta her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Bu haftanın ülkemiz turizmine hayırlı olmasını diliyoruz…
Kaynak: bilgidemeti.com/turizm-haftasi-ile-ilgili-kisa-konusma-metni/