TÜRKİYE’DE GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ

Türkiye’de en çok görülen kanser Türleri
4 Şubat dünya kanser günü! Çağın vebası olarak benzetilen kanser hastalığı ülkemizde de azımsanmayacak rakamlara ulaştı. Kanser haritası çıkarıldı. İşte en çok görülen kanser türleri!

İstatistikler, Türkiye’nin kanser rakamlarının ürkütücü boyutta olduğunu gösteriyor. Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, 4 Şubat Dünya Kanser Günü öncesinde Türkiye’nin kanser haritasının nasıl şekillendiğini, anlattı.
Sağlık Bakanlığının 2000-2006 yılllarını kapsayan son çalışmasına göre, Türkiye’de 396 bin kanser vakası bulunuyor. Her yıl 140 bin kişi kanserden ölüyor, bu rakamın önümüzdeki 20 yılda 500 bine çıkacağı tahmin ediliyor.
Her yıl ortalama 150 bin yeni kanser tanısı konuyor, yine 20 yıl içinde hasta sayısının 1,5 milyona ulaşacağı öngörülüyor.
TÜRKİYE’DE EN ÇOK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ
Kanserin Türkiye’ye yıllık maliyeti ise 2,5 milyar doları buluyor. Kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri birinci sırada yer alıyor.
“Türkiye’de İç Anadolu Bölgesi’ndeki mezotelyoma sorunu dünya ortalamasının bin katı kadar yüksek. Ege Bölgesi’nde arsenikle ilgili olabilecek kanserlerde, Doğu Anadolu Bölgesi’nde mide kanseri sıklığında diğer bölgelere göre önemli bir yükseklik var” sözleriyle bazı kanserlerin bölgesel farklılıklar gösterdiğini hatırlatan Prof. Tuncer’in, kanser türlerinin kadınlarda ve erkeklerde dağılımına ilişkin verileri farklılık gösterdiğini açıkladı.
KANSER MERKEZİ VE ONKOLOG SAYISI YETERLİ Mİ?
28 üniversitede onkoloji merkezi bulunuyor. Profesör seviyesindeki onkolog sayısı 113, doçent ise 78. Prof. Tuncer, 2015 yılına kadar kapsamlı kanser merkezlerinin hedeflendiğini söylüyor.
“Şu anda SGK kanser tedavisinin tamamını katkı payı olmaksızın ödemekte. Her nerede olursa olsun yani Sağlık Bakanlığı hastaneleri, özel hastaneler, üniversite hastaneleri fark etmiyor. Ulaşılabilirlik açısından ise 2015’e kadar yeni ve çok daha kapsamlı kanser merkezleri hedeflenmiştir. Bu hedef gerçekleştiğinde yurdun her yerinden ulaşılabilecek tedavi hizmetleri sunulabilecektir. Tabii bu konuda en önemli sıkıntı insan kaynaklarıdır. YÖK ile yapılan çalışma sonucuna göre önümüzdeki 10 yılda hizmet sunumunda her yönüyle çözüm sağlanacaktır.”
Uzmanlardan Önemli Uyarı:
Kendinizi iyi hissetmediğinizde hastaneye gitmekten çekinmeyin. Dönemsel sağlık kontrolleri yaptırın. Erken yakalanan hastalıklarda tedavi oranı %100’e yakın. Yaptıracağınız tahlillerle kendinizi ve sevdiklerinizi hastalıklardan korursunuz. Sonradan gelen pişmanlık, kimseye fayda sağlamaz.

Yorum Yazın