Vitamin Kullanarak Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Bağışıklık sistemi Covid-19 öncesi günlük konuşma dilinde bu kadar yaygın kullanılmıyordu. Onun yerine;  Vücudu hazır tutmak, iyi beslenmek, can boğazdan gelir, filanca gıda şifa kaynağı  gibi ifadeler kullanılırdı.  Pandemiyle birlikte  immün sistem yani Bağışıklık Sistemi ile ilgili ifadeleri televizyonlarda devamlı duymaya başladık.  Genellikle vitamin kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirmek  üzerine uzman görüşlerine sık sık yer verilmekte. Bağışıklık Sistemi , canlıları hastalıklara karşı savunan bir mekanizma.  Patojenleri ve tümör hücreleri gibi yabancı ve zararlı maddeleri tanıyıp, onlara karşı vücudumuzu koruyan sistem.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Mümkün mü?

Sağlık çalışanları ve uzmanları pandemi nedeniyle ciddi bir karmaşa ve panikle mücadele ediyor. Bir taraftan kendi işini yaparken diğer taraftan kesinliği olmayan efsanelerle de mücadele ediyor. Keza hızla yayılan pandemiye yönelik iyileştirme yönlü takviyeler nedeniyle ek sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Özellikle vitamin kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirme arayışları ve sarımsak, karbonatlı gargara yapmak, tonik, alkol ve sigara kullanımının koronaya karşı önleyici etki gösterdiği iddiaları ciddi tehlikeler yaratıyor. Söz konusu takviyeler kişiden kişiye farklı zararlı etkiler gösterirken alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların yayılmasına zemin hazırlıyor.
Gerek bağışıklık sistemi gerekse korona tedavisi için sağlık otoritelerinin görüşlerinden sapmamak lazım. Vitamin kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenlerin de bu konuda çok dikkatli olmaları gerek. Çünkü özellikle bazı vitaminlerin aşırı depolanması vücudun sağlık ritmini bozma, hatta başka organlara zarar verme potansiyeli vardır. Çok büyük oranda güneş ışınlarından doğal ve cilt yoluyla alınan D vitamini de buna dahil. Her ne kadar D vitamini eksikliğinin Covid-19 için önemli dezavantaj yarattığı tespit edilse de kullanımı için d vitamini düzeyinin belirlenmesi ve doktorlar tarafından reçete edilen dozajda ve sürede alınması gerekli.
Koronavirüs nedeniyle en çok aranan vitaminler, takviye bileşenler, ek gıdalar büyük fiyat artışları gösterdi. marketlerde tonik tükenirken, vitaminler kolonya ve maske kadar rağbet görmeye başladı. Üstelik doktor kontrolü ile eczanelerde satılması gereken vitaminler, internet aracılığıyla pazarlanmaya başlandı. İnternetten alınan vitaminlerin hem güvenilirliği hem de uzman denetimi olmadan kullanılıyor olması başlı başına ciddi sorundur.
doğal yollardan vitamin
Vitamin kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkün. Ancak vitaminlerin doktor tavsiyesi ile eczaneden alınması gerekli.  Çünkü vitaminlerin kişiden kişiye değişen etkileri vardır. Kullanımı süresince ortaya çıkması muhtemel sorunları hesaba katmak gerek.
Vitamin takviyesi, akla gelen ilk çözüm olmamalı. Bununla birlikte, kan tahlilleri yoluyla vitamin düzeyinin belirlenmesi şart. Yine vücudun gereksinim duyduğu vitaminlerin doğal yollarla sağlanması her zaman tercih edilmelidir. Mevsimlere göre meyve ve sebzeler yanında kuru baklagiller, balık tüketilmelidri. Aynı şekilde güneş ışınlarından bolca faydalanmayı ihmal etmeyiniz.
Kaynak: https://www.bilgidemeti.com/vitamin-kullanar…ini-guclendirmek/

Yorum Yazın