Windows Başlatılırken Mavi Ekran Sorunu ve Çözümler

Windows işletim sisteminde mavi ekran can sıkıntısı. Ancak mavi ekranın nedenlerini tespit etmek ve ona göre çözüm üretmek mümkün. Windows mavi ekran sorununun nedeni donanımsal olabildiği gibi yazılımsal da olabilmekte. Şimdi bu sorunun nedenlerine ve çözüm yollarına kısaca değinelim. Öncelikle bilgisyarınızda anakartınızın en yeni BIOS’un kurulu olmasına dikkat edin. Bios güncellemesi için ana kart üretcisinizin resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Mavi ekrana neden olacak etkinliklerinizi değerlendirmeniz ve ona göre çözüm uygulanmanız size zaman kazandıracaktır. Örneğin yeni bir donanım ekledikten sonra mı, yeni bir yazılım kurduktan sonra mı mavi ekran ortaya çıktı bunu belirlemeniz gerekir.
Mavi ekran sorunuyla beraber ilk olarak cihaza bağlanmış tüm harici aygıtları sökün. Enerji kablosunu fişini takıp PC’yi veya notebooku açın. Aygıt düzgün şekilde başlatılırsa, harici aygıtlardan biri hatalı olabilir. Her harici aygıtı tek tek bağlayarak ve mavi ekranın ne zaman göründüğünü kontrol edin. Mavi ekrana sebep olan olası aygıtı değiştirin.
Mavi ekranda bir hata kodu ve hatayı açıklayan bir satır bulunmaktadır. GOogle aramayı kullanarak bu hata kodunu/mesaj hakkında bilgi bulabilirsiniz.
Bilgisyarı açtıktan sonra tekrar tekrar “F8” tuşuna basın. Böylece “Windows Gelişmiş Seçenekler Menüsü” başlayacaktır. Ya (yeni bir şey kurulduysa/güncelleştirildiyse ve mavi ekrana neden olduysa, başlatılamayan bir sistemi kurtarabilmenizi sağlayan) “Bilinen En Son İyi Yapılandırma” seçeneğini ya da “Güvenli modu” seçerek Windows’u en az sayıda aygıt sürücüsüyle ve hizmet programıyla yükleyin (böylece verilerinizi yedekleyebilir veya yeni kurulan yazılımı veya sürücüleri elle kaldırabilirsiniz).
Hata kodu için bu Microsoft Destek Web Sitesine bakın -> http://support.microsoft.com/kb/216206

Ara sıra mavi ekran görüntüleniyorsa ne yapılmalı?

Windows Başlatılırken Mavi Ekran Sorunu ve Çözümleri için bir çok faktörü değerlendirmek gerekir. Can sıkıcı mavi ekran probleminden kurtulmak için çözüm üretmeye deavam ediyoruz. Tüm sürücüler dahil olmak üzere bağlı tüm harici aygıtları sökün.
Muhtemelen mavi ekrana neden olabilen, yeni kurulmuş yazılımı veya sürücüleri kaldırın. İnternet üzerinde gezinirken veya E-postalarınızı okurken sorun oluşup oluşmadığına bakın. Sektörde tanınan bir Anti Virüs / Casus Yazılım Yardımcı Programı kullanarak sisteminizde hataya neden olabilecek kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin.
Sistem veya İnternet açılan mesajı sizden herhangi bir yazılımı veya aygıt sürücüsünü güncelleştirmenizi istediyse, “Sistem geri yüklemeyi” kullanmayı deneyin ve böylece önceki bir Sistem Kontrol Noktasından geri yükleme yaparak
bilgisayarın düzgün şekilde başladığı ve hiçbir mavi ekranın görünmediği en son ana gidin. “Sürücü Özellikleri” içindeki “Sürücüyü Geriye Al” özelliğini kullanabilirsiniz.
Sistem yazılımı veya aygıt sürücüleri (Bilgisayarın grafik kartı, yonga seti vb. gibi çekirdek bileşenleri) için en yeni güncelleştirmeleri kurun.
Yeni Donanım (Yazılım) kurduysanız, “yeni Donanım (Yazılım) kurulduktan sonra mavi ekran görünüyor” maddesini okumaya devam edin.

Yeni Donanım kurulduktan sonra mavi ekran görüntüleniyorsa ne yapılmalı?

Kurulu tüm yazılımlar da dahil olmak üzere yeni bağlanan aygıtları (PCMCIA, USB, Kenetlenme, vb.) sökün, her harici aygıtı tek tek aygıtınıza bağlayın ve mavi ekranın ne zaman göründüğünü kontrol edin. Aygıtların kullandığınız işletim sistemi için tasarlanmış olmasına ve donanıma ait sürücülerin güncel olmasına dikkat edin. Emin olmak için kurulum ve yardım için aygıtın donanım üreticisinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hatalı olarak bulunan aygıtları değiştirin.
Ek bellek taktıysanız, belleği sökün ve tekrar deneyin; 2 orijinal modül varsa, bunları yuvalarına tekrar takmayı veya sadece bir modülü kullanmayı deneyin; sadece bir modül varsa diğer yuvayı (eğer varsa) deneyin. Düzgün şekilde çalışan bellek modülleriniz varsa, bunları deneyin. Hata diğer modülde de oluşuyorsa, muhtemelen bilgisayarınızda bir donanım hatası olabilir ve bilgisayarınızın Yetkili Servis Sağlayıcı tarafından incelenmesi gereklidir.
Yeni takılan bellek modüllerinin mevcut modüllerle ve bilgisayarla uyumlu olmasına dikkat edin ve bu amaçla üreticiye veya satıcınıza başvurun. Bazen farklı üreticilerin (örneğin, Samsung ve Nanya) modülleri arasındaki bir uyumsuzluk mavi ekrana neden olabilir.
Notebookunuzla birlikte verilen  PC Diagnostic Tool benzeri bir araç CD si varsa “Entegre Aygıtlar testini” kullanarak sisteminizi test ediniz. Bilgisayarınızda hatalı entegre aygıt olup olmadığını kontrol edin.  Hatalı bir aygıt olması durumunda bilgisayarınızı donanımsal müdahale için Yetkili Servise götürmeniz en iyisi olacaktır.
Bazı durumlarda sabit disk sürücüsü bu hatalara neden olabilir. “scandisk (disk tarama)” ile ileri düzeyde bir sabit disk sürücüsü testi yaparak muhtemel dosya sistemi hatalarını veya mekanik hataları kontrol edin.

Yeni Yazılım kurulduktan sonra mavi ekran görüntüleniyorsa?

En son kurulmuş yazılımı veya güncelleştirmeleri kaldırın. Uygulama(lar) kurulu değilken mavi ekran olup olmadığına bakın ve hatanın tekrar görünüp görünmediğini kontrol etmek için her yazılımı tek tek yeniden kurmayı ve çalıştırmayı deneyin. Yazılımın o anda kullandığınız işletim sistemi ile uyumlu ve bu işletim sistemi için tasarlanmış olmasına dikkat edin. Adı geçen yazılımı güncelleştirin ve hata olup olmadığına bakın. Hata oluşuyorsa, uyumluluk konusunda daha fazla bilgi için yazılım üreticisiyle irtibat kurun.
Bir aygıt sürücüsünü güncelleştirdikten sonra mavi ekranla karşılaşırsanız, “Sürücü Özellikleri” içindeki “Sürücüyü Geri Al” işlevini kullanın ve bilgisayarın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışmıyorsa, sürücüyü tamamen kaldırın ve bilinen dengeli bir sürümü tekrar kurarak hatanın oluşup oluşmadığına bakın.
Sektörde tanınan bir Anti Virüs / Casus Yazılım Yardımcı Programı kullanarak sisteminizde mavi ekrana neden olabilecek kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin.
“Sistem ger yükleme” özelliğini deneyin ve önceki bir “Sistem Denetim Noktasından” geri yükleyerek bilgisayarın düzgün şekilde başlatılabildiği ve hiçbir mavi ekranın görünmediği en son zamana gidin.
Problemin devamı halinde, bilgisayarınızla birlikte verilen Recovery CD’sini kullanarak sisteminizi geri yükleyin. Elinizde bir Recovery CD’si yoksa sabit disk sürücüsünü kurtarma işlevini kullanın. Sistemi geri yükledikten sonra hiçbir yazılım veya sürücü kurmayın ve bilgisayarı yazılım kurulu olmadan kullanmayı deneyerek mavi ekran görüntülenip görüntülenmediğine bakın.
 

Yorum Yazın