Yazma ve Yazarlık Üzerine Düşünceler

Yazmak üretmektir. Türü ne olursa olsun yazın dünyasında yer edinmek önemlidir. Kişisel bir tatmin aracı demek doğru değildir ama bireyin üretkenliğinin meyvesidir. Elbette herkes yazar olmak zorunda değildir. İyi yazar olmak kadar iyi okur olmak da önemlidir. Çünkü iyi yazarları besleyen en önemli kaynak iyi okurlardır.
Yazma serüveni için ilk ve vazgeçilmez şart okumaktır. Kimilerine göre “yaşamak” yani bol hikayesi olan bir yaşam daha önemlidir. Sokaklarda, gemilerde, fabrikalarda ve ormanlık alanlarda olmak, insan ve doğayla cebelleşmek yazmak için daha önemli kaynaktır. Buna karşın yazılacak şeylerin gerçekle birebir örtüşmesi, hatta yaşanmış olayların anlatılması yazarlara sonsuz kaynaklar oluşturmaya yetmez. Bununla birlikte sanatsal yeterliliği tartışılır.
Yazar olmak isteyenler için kendilerini bekleyen zorlu sürece hazır olmaları istenir. Bu sürecin ne gibi sıkıntıları, yılgınlıklar ve engellerle dolu olduğu sık sık anlatılır. Kimilerine göre bu işin bir okulu yoktur, kimilerine göre belli yazma teknikleri konusunda bir akademik eğitim şarttır. Hangi düşünce olursa olsun, bilinen gerçek insanın yazabildiği sürece yazar olmasıdır. Yani istediği kadar yetenekli olsun, edebi ve entelektüel donanımı olsun sonuçta yazdığı sürece yazar olur. İşin özü şudur: ortada bir yapıt varsa yazar olunur.
Yazma süreci ile ilgili ilk önereceğimiz kitap, Ernest Hemingway’in Yazma Üzerine adlı yapıtı. Kitap hakkında yayınevinin açıklama metnini ekliyoruz:

Yazma Üzerine Kitap Açıklaması

“Hemingway, yazarlık kariyeri boyunca, yazma hakkında konuşmanın kötü şans getirdiğini, ‘yazdıklarınızı birine göstermenin ya da bundan bahsetmenin kelebeklerin kanatlarındaki her şeyi ve bir şahinin tüylerindeki düzeni söküp atmak gibi’ olduğunu savundu.”
Bu inancına rağmen, yaşamı boyunca hep yapmak istemediği o şeyi yaptı. Hemingway roman ve öykülerinde, editörlere, arkadaşlarına, sanatçı dostlarına ve eleştirmenlere yazdığı mektuplarda, röportajlarda ve konuya ilişkin makalelerinde sıklıkla yazma konusuna değinmişti. Ve bu konu hakkında, en az gelmiş geçmiş tüm yazarlar kadar iyi ve derinlemesine yazmıştı…
Bu kitap, Hemingway’in yazarın doğası ve yaşamındaki unsurlar üzerine düşünceleri ile yazarlara yazma sanatı, çalışma alışkanlıkları ve disiplin konularında verdiği özel ve faydalı öğütleri içermektedir. Hemingway’in kendine özgü kişiliği genel bir bilgelik, zekâ, mizah ve kavrayış ile yazarın ve yazarlık
(Tanıtım Bülteninden)
Kitap Adı: Yazma Üzerine
Yazar:Ernest Hemingway
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
Hamur Tipi: 2. Hamur
Ebat: 13,5 x 19,5
İlk Baskı Yılı: 2019
Baskı Sayısı: 1. Basım
Dil: Türkçe
Barkod: 9789752208735
Ernest Hemingway:  Yazma Üzerine  

Yorum Yazın