YIL SONU İNDİRİMLERİ BİTTİ Mİ, EFSANE CUMA NEDİR?

Yıl sonu yaklaştıkça çeşitli indirim kampanyaları düzenlenmekte. Henüz Kasım ayı bitmeden Efsane Cuma sloganıyla; otomobilden buzdolabına, kıyafetten makyaj malzemesine kadar bir çok üründe indirimler yapılmakta. Bir çok tüketiciye göre bu indirimler yaymin edici bulunmasa da kargo firmalarının siparişleri yetiştirmekte zorlandığı da gelen bilgiler arasında. Geçtiğimiz yıllarda Kara Cuma, Black Friday 2020, Kara Cuma indirimleri, indirim günleri adı altında düzenlenen kampanyalarla firmalar bitmekte olan yılın ürün stoklarını tüketmeyi hedeflemekte. Bu durum özellikle ihtiyacı olan tüketiciler için ek fırsat yaratmakta. Bir ürünü zaten almak zorunda olan kişi için Efsane Cuma indirimleri iyi bir fırsat. Ancak Kasım ayı sonu ile birlikte bu indirim süreleri de tamamlanıyor. Peki ama yıl sonu indirimleri bitti mi, Efsane Cuma bu kadra mı?
Gerek yıl sonu indirimleri gerek mevsimsel indirimler gerekse de markaların kendi özel indirimlerinden bağımsız olan bir şey varsa o da tüketicinin ihtiyacının karşılanma zorunluluğunun derecesidir. Şayet bir Notebooka ihtiyacımız varsa ve biz bu notebooku almak zorundaysak üçe beşe bakma lüksümüz olmaz. Durum idare edilecek gibi değilse bir şekilde ürünü borçla da olsa almak zorundayızdır. İşte bu duruma düşmemek için alışveriş planlarımızın olması gerekir. Öngörülü olmak, talebin aşırı yükseldiği dönemlerde alışveriş yapmak zorunda kalmamak için zamanlamalara dikkat etmemiz gerekir.
Efsane Cuma, Kara Cuma ya da farklı adla düzenlenen kampanyanların anlamı yıl sonu, genellikle Kasım ayının son haftasına denk gelen Cuma günü düzenlenen büyük indirimlerdir. Batıda Kara Cuma, bizde Efsane Cuma olarak adlandırılan bu günlerdeki indirimler, esasında şişirilmiş fiyatların normalleşmesinden başka bir şey değildir. Aynı şekilde modası geçmiş, serisi bitmiş ürünlerin ağırlıklı olarak stoklarının azaltılması için yapılır.
YIL SONU İNDİRİMLERİ BİTTİ Mİ, EFSANE CUMA NEDİR?

Bot almak için ilkbahar, Otomobil almak için sonbahar

Tüketim malzemelerinin yükselen talep doğrultusundaki fiyat aherketine dikkat etmeliyiz. Örneğin Kış ayları sonları yaklaştığında bot, kaban ve yün kazak satışları ister istemez düşecektir. Bu dönemlerde firmalar stoklarını azaltmak için çok ciddii fiyat indirimlerine gidecektir. Ünlü giyim firmaları, birbirinden ünlü markalı ürünlerini yarı fiyatına satabiliyor. Bu noktada bize düşen şey alım stratejimizi, her devir geçerliliği olan ürünlere dönük pşacak şekilde belirlemeliyiz. Klasik özellik taşıyan her şey kıymetini korumaktadır. Buna karşın bu yıl %80 indirimden alınan moda bir paltoyu önümüzdeki yıl giymek komik olabilir. Daha açık bir ifadeyle güncel modanın gelecekte sürmesi garanti edilemez. Bu durumdan korunmanın en iyi yolu klasik ürünleri tercih etmektir.
bilgidemeti.com

Yorum Yazın