Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yüzme nasıl öğrenilir sorusunun yanıtı, yüzmenin korkulacak ve zor bir spor olmadığı gerçeğini unutmamaktır. Panik yapmayan, korkmayan ve su yüzeyinde kalmanın kolaylığını fark eden kişi kolay kolay boğulmaz. Yüzmeyi öğrenmek kısa sürede ve kolayca öğrenmek mümkündür. Bir spor dalı olarak yüzme hem keyifli hem de insan sağlığına çok faydalı bir etkinliktir. Yüzme sporu günümüzde giderek gelişmekte ve çıta yükselmektedir.

Amatör ya da profosyonel yüzme sporu için havuzlar, deniz ve hatta ırmaklar uygundur. Güvenli yüzme tesislerini seçmek tabi ki önemlidir. Temizliği sağlanan havuzlar ve yine denizlerimiz yüzmek isteyenler için uygun fırsatlardır. Üç tarafımda deniz olan ülkemiz bizim için büyük şanstır. Yüzmeyi spor olarak yapmak isteyenlerin dışında kimileri de tatilin keyfi, denizin nimetlerinden daha iyi faydalanmak için en kolay yoldan yüzme öğrenmek isterler. En kolay ve doğru yüzme öğrenme tekniği, yüzme kurslarıdır. Yüzmenin olabildiğince küçük yaşlarda öğrenilmesi, yüzme hocası veya antrönürü tarafından verilen kursların tercih edilmesi her zaman iyidir. Özellikle yüzmeyi spor olarak düşünen bireylerin ilk öğrendiklerinin doğru ve kurallı olması ileride ortaya çıkabilecek zaman kaybını önleyecektir.

En Kolay Yüzme Öğrenme Teknikleri

Yüzme sadece bir spor değildir. Yüzme bir gereklilik olarak karşımıza çıkabilir. Yüzmeyi bilmiyorum, yüzme öğrenemiyorum deyip işin içinden çıkmak doğru değildir. Çok basit tekniklerle, bir iki haftalık bir çalışmayla yüzme öğrenmek mümkün olmaktadır. Belediyeler, okullar, dernekler veya spor kulüpleri tarafından düzenlenen yüzme kurslarına katılarak yüzmeyi öğrenebilirsiniz. Yüzme en kolay bu şekilde öğrenilir. Bu imkanlardan uzak, özellikle köylerde yaşayanlar ise yüzmeyi en kolay, yüzme bilen birkaç kişinin gözetiminde güvenliliği kesin çay, dere veya havuzlarda öğrenebilirler. Burada dikkat edilmesi gereken şey, yüzmenin temel aşamalarıdır. En kolay şekilde yüzme öğrenmek için temel yüzme tekniklerini bilmektir. Burada en temel husus duruş açısıdır. Suda iyi bir şekilde durmayi öğrendikten sonra, doğru nefes alıp vermeyi bilmek gerekir. Son olarak doğru ayak hareketlerini de öğrendikten sonra yüzme öğrenme süreci hızlanmaktadır. Daha açık bir ifadeyle su sü yüzeyinde doğru duruş pozisyonu, nefes alış verişi doğru yapmak ve ayakları da uygun şekilde hareket ettirmek yüzme öğrenmek için önemlidir.

Yüzme öğrenme çalışmasına nefes çalışması ile başlayabilirsiniz. Öncelikle ağızdan nefesi aldıktan sonra suya dalmak ve suyun içinde nefesi ağızdan ve burundan vermek çalışılır. Ağızdan olabildiğince nefes almak, suyun içindeyken burundan ve ağızdan nefesi suyun yüseyine çıkıncaya kadar vermek bu çalışmanın özüdür.

Nefes çalışmasından sonra ayak çalışması yapılır. Havuzun kenarından tutarak, su yüzeyine parelel şekilde iki ayağı suda haraket ettirme çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmayı ayaklarla birlikte nefes çalışması izler. Nefes alıp verme çalışmasıyla birlikte ayaklar hareket ettirilir. Bu çalışmaları su üzerinde durma, kıol hareketleri ve daha ileri düzey çalışmalar izler.

Yüzme öğrenmek isteyenler için en doğru çözüm, her alanda olduğu gibi doğru zman, doğru mekan, doğru kişi ve doğru yöntemler gerekir. Bunlar çok kolay şeylerdir. Abartılmamsı, suyun yüzünde nasıl durulduğunu, nasıl nefes edildiğini ve nasıl hareket eidldiğini öğrenmek için 30 dakikalık süre bol bol yeter. Geriye sadece uygulama ve hızlandırma çalışmaları kalır.

Yüzme Nasıl Öğrenilir? Bilgidemeti.com Önerisi:

Yüzme en iyi ve kısa zamanda uzman kişilerin rehberliğinde öğrenilir. Çok kısa sürelik peryotlar halindeki kurslardan sonra nizami esaslarda yüzme öğrenebilirsiniz. Böylece gereksiz korkular ve kaygılardan da uzaklaşmış olursunuz.

Kaynak: bilgidemeti.com/yuzme-nasil-ogrenilir/

Yorum Yazın