ZEHİRLİ BÖCEK ISIRMALARINA DİKKAT

ZEHİRLİ BÖCEK ISIRMALARINA DİKKAT!
Zehirli böcek ısırmalarında turnike yerine buz tedavisinin yapılması önerilmekte. Yaz aylarında zehirli böcek ısırmalarında hastaneye gidene kadarki ilk yardımda, turnike yerine buz tedavisi uygulamasının yapılması önerilmekte.

Böcek ısırmaları, özellikle yaz aylarında tatil ve piknik yapanlar için keyif kaçırıcı, bazen de yaşamı tehdit edici bir sıkıntı olabiliyor. Türkiye’de önemli böcek ısırmaları arasında arı, kene, akrep ve yılan yer alıyor. Zehirli böceklerin ısırmalarından sonra yapılacak müdahaleler ise şöyle.
En önemli ve ilk belirtinin, böceğin ısırdığı yerde ortaya çıkan kızarıklık ve kaşıntılardır. Kişinin bünyesine göre bulgular değişebilmekte. Böceğin türü de bu noktada önemlidir. Yaşadığınız yöre, çevre ve böceğin tipine göre bulgularda değişiklik görülebilir. Alerjik bünyeye sahip kişilerde, daha önce saman nezlesi olan ya da bu tür olaylara ciddi reaksiyon veren hastalarda çok daha şiddetli bulgulara yol açabilir. Tüm vücudu saran kaşıntı, hattâ boğaz ağrısı, nefes darlığı, gırtlakta şişlik gibi çok daha ölümcül sonuçlara yol açabilir.
Bir yılan ya da akrep ısırmasından sonra türünü öğrenmek için kesinlikle arkasından gidip yakalamaya çalışılmamalıdır. Çünkü ikinci, üçüncü sokmalar olabilmektedir. Yapılması gereken ilk ve en önemli uygulamanın, ısırılan bölgenin bol suyla hızlı bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Daha sonra yapılacakları ise şöyle sıralayabiliriz:
Eğer yılan, akrep ya da arı sokmasıysa, yani zehiri cilt yoluyla ileten bir canlı tarafından ısırıldıysak buz uygulaması yapmak gerekiyor. Buz uygulamasını da şu şekilde olmalıdır: Mutlaka bir poşetin içerisinde, doğrudan cilde temas etmeden uygulama yapılmalıdır. Bu şekilde zehrin geçişini bir miktar yavaşlatabiliriz. Artık ilk yardım uygulamalarında turnike önerilmiyor. Turnikeden kastımız, elimiz eğer bir canlı tarafından ısırıldıysa zehrin kana karışımını engellemek amacıyla yaptığımız, tek kemikli yerlerden sıkma hareketi; yani atar damarı sıkıyoruz. Bunun çok daha zararlı olduğu ortaya çıkarıldı, çünkü sıkma hareketini bıraktığımızda bulunduğu bölgede biriken zehirin daha hızlı vücuda yayıldığı ve hastada şok tablosunu daha da hızlı gösterdiği ortaya konuldu. Bunun yerine buz tatbiki yapılmalıdır. Kesinlikle oradaki zehiri emip tükürmek, ısırılan bölgenin jiletle kesilmesi gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Yapabileceğimiz bol suyla yıkamak, varsa buz uygulaması yaparak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak. Burada şunu da vurgulamak gerekiyor. Hastanelelere başvuran hastaların hepsine rutin olarak panzehir uygulanmıyor, çünkü hastanelerde bulunan panzehirler belli türdeki yılanlar ve akreplere karşı geliştirilmiştir.
Zehirli böcek ısırmalarına karşın Sağlık Bakanlığı web sayfasında önemli açıklama ve korunma yolları da yer almaktadır.

Yorum Yazın